7 Powodów dla których warto mieć swoje CV online

cv online 7 Powodów dla których warto mieć swoje CV online30 lat temu, życiowych zawodowy obijało się przez kalkę na maszynie do pisania. 20 lat temu, można było go skserować. 15 lat temu, prawie każdy mógł już wydrukować CV na własnej drukarce w domu. Przez ostatnie lata standardem stało się wysyłanie CV w formie załącznika do maila. Dziś, najbardziej nowoczesną opcją jest CV do pobrania on-line. Dlaczego warto pokusić się o to, by mieć życiorys dostępny również w formie on-line?

1. Łatwy dostęp
CV umieszczone online jest zawsze pod ręką. Nawet jeśli potrzebujesz CV w formie drukowanej, nie musisz pamiętać o tym, by brać je ze sobą na pendrivie. Wystarczy je pobrać z serwera.

2. Wysoka szybkość reakcji
Wyobraź sobie, że siedzisz w pracy, a tu nagle dzwoni telefon. Kolega ma dla ciebie super wiadomość – w jego firmie szukają pracownika o Twoich kompetencjach. Tylko trzeba wysłać szybko CV, bo kierownik potrzebuje kogoś od zaraz. A ty jesteś w pracy. Dostępu do CV nie masz. Okazja przepada. Mając opcję na przesłanie linku do CV możemy w każdej chwili w ciągu kilku sekund wysłać nasze CV komu chcemy. Zawsze tez możemy móc je pobrać na dowolny komputer.

3. Wrażenie nowoczesności
Od pracowników oczekuje się teraz orientacji w najnowszych technologiach i narzędziach. Mając CV dostępne on-line pokazujemy, że my tez jesteśmy otwarci na nowinki technologiczne i się na nich znamy. Mały plusik przy rozmowie, a cieszy!

4. Lepszy networking
Adres do swojego CV możesz zapisać np. na wizytówce, którą wręczasz na konferencji szefowej działu konkurencyjnej firmy. A poważnie, możliwość zapisania na wizytówce adresu do własnego CV może się przydać w kontaktach z head hunterami czy szefami innych firm.

5. Więcej danych
CV online może służyć do szerszego zaprezentowania naszych umiejętności. Nie jesteśmy tu, tak jak w przypadku CV w formie dokumentu przesyłanego mailem, ograniczeni aż tak bardzo wielkością pliku. Można więc w szerszy sposób zaprezentować swoje umiejętnościi dokonania. Oczywiście, warto zrobić to z rozsądkiem, bowiem Curriculum on-line tworzymy jedno i nie dopasowujemy go do konkretnej pracy (tak jak można robić w przypadku tworzonego i wysyłanego e-mailem dokumentu). Ważne więc by nasze CV było spójne i by nie przesadzić z ilością szczegółów.

6. Możliwość śledzenia tego, czy Twoje CV było pobierane, otwierane i jak długo jest czytane
Po zamontowaniu narzędzi monitoringu na Twojej stronie, (np. Google analitics) możesz obserwować ruch na stronie. Z narzędzi służących analizie dowiesz się np. jak często Twoje CV było pobierane lub otwierane i ile czasu nad nim spędzano.

7. Uzupełnienie osobistego wizerunku w Sieci
Ci, którzy decydują się na to, by aktywnie promować swoją osobę poprzez Internet (prowadząc bloga, wypowiadając się jako eksperci w serwisach branżowych, czy publikując branżowe teksty), za pomocą CV online mogą zwiększyć swoje szanse na otrzymanie ciekawej propozycji pracy lub współpracy. Potencjalny pracodawca, może bowiem trafić na Twoje nazwisko, sprawdzić je w wyszukiwarce i w ten sposób trafić na Twoje CV. Jeśli zainteresował się Twoim artykułem dlatego, że akurat szuka specjalisty w tej dziedzinie, a do tego Twoje doświadczenie okaże się odpowiadać jego oczekiwaniom względem pracownika, może dzięki temu skontaktować się z Tobą.

CV online można zamieścić w Internecie na wiele sposobów:

 • wykorzystując profesjonalne serwisy społecznościowe – np. takie jak Goldenline (wtedy nie mamy jednak możliwości dokładnego śledzenia ruchu na naszym CV, czyli obserwacji czy, kto i le czyta nasze CV)
 • wykorzystując darmowe platformy hostujące pliki (nie wymagają inwestycji finansowych a na wielu, dostęp można zablokować w taki sposób, że dane z pliku nie są indeksowane przez wyszukiwarkę – to dla tych, którzy nie chcą być znalezieni spontanicznie, a  decydować o tym, komu dają dostęp do swojego życiorysu zawodowego).
 • kupując własną domenę i hosting  umieszczając CV na serwerze. W takiej sytuacji nie tylko możemy monitorować ruch, ale również decydować o tym, czy dostęp do naszego CV jest otwarty, czy konieczne będzie podanie np.hasła by je ściągnąć. Plusem własnej domeny jest możliwość stworzenia bardziej profesjonalnego – niż w przypadku darmowych platform pocztowych – adresu mailowego – np. adrian@twojenazwisko.pl

Dodaj komentarz

5 Responses to “7 Powodów dla których warto mieć swoje CV online”

 1. alek says:

  AD 2. HAHAHA… w Polsce, w kraju gdzie proces rekrutacji trwa średni pół roku albo i dłużej… to chyba nierealne

 2. basia says:

  A JAK NOŻNA USUNĄĆ TU KONTO BO NIE DZIAŁA POPRAWNIE..

 3. Andrzej2d says:

  Pani Sabino,nie będę z Panią polemizował w tej materii,bo mam za małe doświadczenie ale…jak na razie wszystkie rozmowy jakie odbyłem były oparte na własnoręcznie stworzonym i posłanym CV. Powiem szczerze,że nawet kiedy aktywnie posyłałem swoje CV korzystając z portali,efekt był żaden. W moim przypadku okazuje się,że najefektywniejszym sposobem na rozmowę jest bezpośrednia odpowiedź mailem na ofertę pracy. Wydaję mi się,że te “szablony” są dobre dla firm,które poszukują “szablonowych” pracowników- czyli dzisiaj ty jutro następny.
  A teraz z innej “mańki” – tłukłem się ponad 300 km na rozmowę, nie spałem po nocach żeby jak najlepiej przygotować się ,zgodziłem się na ranną godzinę-żeby pokazać przyszłemu pracodawcy,że mi zależy,zamówiłem sobie także hotel,kupiłem bilet powrotny,załatwiłem sobie urlop i… nie doszło do rozmowy. Kuźwa,ja to mam farta 🙂 Już myślałem,że nie będę tutaj zaglądać bo w końcu znalazłem wymarzoną firmę,ale…jest jak jest. Do póki nie usłyszę “przykro nam,ale…” będę dalej się dobijał 🙂
  Pozdrawiam

 4. rob says:

  a ja uważam że najlepiej telefonować, wysyłać i ponownie telefonować… niestety obecnie mało które ogłoszenie zawiera info nt pracodawcy. Zawsze jest tylko “lider w swojej branży” a nawet nie wiadomo jakiej. Treść ogłoszeń też jest niechlujna. Dwuznacznie podawane miejsce zatrudnienia i wiele innych… Lepiej zadzwonić i dopytać. A te niejasne pominąć.