Syndrom Widzenia Komputerowego

okulary biuro Syndrom Widzenia Komputerowego Spędzanie kilku godzin dziennie przed komputerem może zaowocować tzw. Syndromem Widzenia Komputerowego– na czym polega CSV (Computer Vision Syndrome)?

Syndrom widzenia komputerowego to zespół problemów z oczami i wzrokiem związany ze zbyt długim przesiadywaniem przed komputerem i z pracą do bliży. Winą powstawania problemów jest niewłaściwa postawa ciała przed komputerem, brak odpowiedniego oświetlenia, niewłaściwe ustawienia monitora oraz zaburzenia wzroku per se. Objawy są różne – od pieczenia oka, zamglonego widzenia, suchości oka i wrażenia piasku pod powieką, po sztywnienie karku i krótkowzroczność. Z badań amerykańskich wynika, że 96% użytkowników komputerów, którzy korzystają z nich przez minimum 4 godziny dziennie ma dolegliwości związane z CSV.

Ratunkiem przed rozwojem zaburzeń wzroku jest poprawa higieny pracy przed komputerem bądź noszenie specjalnych okularów przeznaczonych do pracy przed komputerem, które zaopatrzone w filtry i specjalne konstrukcje szkieł, pozwalają zmniejszać obciążenie oczu i redukować objawy CSV.
A czy wy odczuwacie dolegliwości spowodowane zbyt długim siedzeniem przed komputerem?

Dodaj komentarz

5 komentarzy to “Syndrom Widzenia Komputerowego”

 1. Stolar napisał(a):

  Skrótem od Computer Vision Syndrome jest chyba CVS, a nie CSV?

 2. leczenie napisał(a):

  Swego czasu miałem problem z suchym okiem wynikający z długotrwałego siedzenia przed komputerem. Dodatkowo pojawiała się wada polegająca na niezbyt korzystnym czasowo dostosowywaniem się wzroku do odległości obiektu na który patrzę. Czytałem sporo na temat, stosowałem się do różnych zaleceń, ale nie przynosiło to żadnego skutku i sam wymyśliłem na podstawie zgromadzonej wiedzy jak tego unikać.
  Przede wszystkim nie stosować się do zalecenia stosowania właściwej postawy. To jest największy błąd. Gdyż zmusza nas do patrzenia jednostajnego przy takiej samej odległości co powoduje zanikanie, bądź dysfunkcję pewnych pewnych mięśni gałki ocznej odpowiedzialnych za zdolność refrakcji gałki ocznej . Więc przyjąłem zasadę zmiany konta patrzenia, jak również siedzenia przed komputerem co 15 min. Dodatkowo raz na godzinę na okres od 5 do 10 min staram się patrzeć na różne obiekty zlokalizowane dalej niż ekran monitora często zmieniając obiekt w zasięgu wzroku. Raz drzewo za oknem innym razem obraz na ścianie. Unikam również pisania bez patrzenia na klawiaturę, choć posiadam taką zdolność.
  Patrzenie prze parę minut na godzinę na różne obiekty rozwiązało problem refrakcji. co do suchego oka należy raz na dwie trzy godziny wychodzić na świeże powietrze. Prawdopodobnie pracujecie w klimatyzowanym pomieszczeniu o jednostajnej wilgotności powietrza. Niestety ludzkie oko jak każdy narząd nie używany zaczyna eliminować niepotrzebne funkcje. Przy jednostajnej wysokiej wilgotności powietrza zanika konieczność produkcji łez zwilżających powiekę. Po około 1,5 miesiąca takiej praktyki moje problemy z dyskomfortem wzroku zanikły pomimo że siedzę około 9 godzin przed komputerem. Proponuję zastosowanie się do mojej metody. Z pewnością przyniesie to znakomite rezultaty. Oczywiście Jakiś baran managier będzie gadał o wydajności, ale proszę mi zaufać że wydajności nie spada przy tak zastosowanej formie leczenia, ba nawet wzrasta.

  dziękuję za uwagę
  Krzysztof

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Dziękuję za cenne uwagi – u mnie klimy nie ma, zatem ten problem odpada, ale spróbuję metody ze zmianą kąta patrzenia. Pozdrawiam

 3. zik napisał(a):

  „Ratunkiem przed rozwojem zaburzeń wzroku jest poprawa higieny pracy przed komputerem bądź noszenie specjalnych okularów przeznaczonych do pracy przed komputerem, które zaopatrzone w filtry i specjalne konstrukcje szkieł,”…. artykuł z cyklu usłysze/przeczytam i przepisze bezmyślnie na bloga!!!

  Kto Pani te rewelacje sprzedał? Owszem okulary wyposażone w „specjalne filtry” były przydatne ale kilkanaście lat temu (~20-15 lat), w erze starych monitorów CTR (kineskopowych), przed wprowadzeniem rygorystycznych norm TCO. W XXI wieku używanie tego typu filtrów noszonych na nosie przy pracy z monitorem LCD (monitory kineskopowe oczywiscie mozna „jeszcze” gdzies znalezc…) nie ma głębszego sensu – monitory LCD nic nie promieniują więc nie ma co „filtrować”.

 4. zik napisał(a):

  ps. „brak odpowiedniego oświetlenia, niewłaściwe ustawienia monitora oraz zaburzenia wzroku” to nic innego jak niedostosowanie się do obowiązujących przepisów dot. stanowiska komputerowego.
  Syndrom „suchego oka” to też problem nieprzestrzegania pewnych „zasad”, które są znane i opisane od wielu lat. – przy długotrawłym patrzeniu w monitor przestajemy zamykać powieki (naturalnie). Aby temu zapobiec trzeba świadomie wymuszać zamykanie powiek co kilka sekund i problemu suchego oka zniknie.