Syndrom Widzenia Komputerowego

Spędzanie kilku godzin dziennie przed komputerem może zaowocować tzw. Syndromem Widzenia Komputerowego– na czym polega CSV (Computer Vision Syndrome)?

Syndrom widzenia komputerowego to zespół problemów z oczami i wzrokiem związany ze zbyt długim przesiadywaniem przed komputerem i z pracą do bliży. Winą powstawania problemów jest niewłaściwa postawa ciała przed komputerem, brak odpowiedniego oświetlenia, niewłaściwe ustawienia monitora oraz zaburzenia wzroku per se. Objawy są różne – od pieczenia oka, zamglonego widzenia, suchości oka i wrażenia piasku pod powieką, po sztywnienie karku i krótkowzroczność. Z badań amerykańskich wynika, że 96% użytkowników komputerów, którzy korzystają z nich przez minimum 4 godziny dziennie ma dolegliwości związane z CSV.

Ratunkiem przed rozwojem zaburzeń wzroku jest poprawa higieny pracy przed komputerem bądź noszenie specjalnych okularów przeznaczonych do pracy przed komputerem, które zaopatrzone w filtry i specjalne konstrukcje szkieł, pozwalają zmniejszać obciążenie oczu i redukować objawy CSV.
A czy wy odczuwacie dolegliwości spowodowane zbyt długim siedzeniem przed komputerem?