„Praca tylko dla Polaków” – życzenia francuskich pracodawców

Nasi fachowcy – zwłaszcza budowlańcy, cieszą się coraz większą renomą we Francji. Sporo pracodawców zatrudniających pracowników na kontrakty i poprzez agencje pracy tymczasowej wyraźnie podkreśla, że najchętniej zatrudni naszych rodaków. Czy niedługo usłyszymy o buntach francuskich budowlańców?

Pracodawcy we Francji zwiększają zainteresowanie polskimi pracownikami. Z danych agencji pracy tymczasowej Work Expres wynika, że ilość ofert kierowanych do polskich pracowników wzrosła względem ubiegłego roku prawie o 30%. Najmocniej poszukiwani są pracownicy w branży przemysłowej, a o 10% wzrosło zatrudnienie Polaków w usługach.

Jeśli chodzi o zarobki, to jak podaje agencja, Polak może zarobić we Francji prawie tyle co w Niemczech. Na korzyść Francji przemawiają też lepiej płatne nadgodziny oraz krótszy, miesięczny czas pracy (152 a nie 170 godzin). Koszty życia są porównywalne. W odróżnieniu od naszych zachodnich sąsiadów, Francuzi mają też mniejsze wymagania językowe – wystarczą podstawy francuskiego, by pracę otrzymać. Drugą stroną medalu jest to, że większa ilość Polaków mówi (nawet słabo, ale zawsze) po niemiecku niż po francusku. Ciekawe, kiedy zainteresowanie zatrudnianiem Polaków zacznie złościć pracowników z Francji.