Pisemny zakaz odebrania sobie życia wymogiem zachowania pracy

samobojstwo praca chiny Pisemny zakaz odebrania sobie życia wymogiem zachowania pracyRozumiem zakaz konkurencji, ale zakaz popełnienia samobójstwa by otrzymać pracę? Taki oto ciekawy wynalazek przedstawił swoim pracownikom Foxconn, chińska firma produkująca podzespołu dla Apple i innych potentatów elektroniki.

O skandalicznych warunkach pracy w fabryce Foxconnu pisały media nie raz i nie dwa. Ogromna ilość nadgodzin, wielki stres, głodowe stawki – to charakterystyka pracy dla firmy, z której owoców pracy korzysta praktycznie każdy z nas, Foxconn produkuje bowiem podzespoły dla Apple, HP, Dell, Sony, Motoroli, Nintendo itd. Ta dramatyczna sytuacja pracowników zaowocowała samobójstwami. W ciągu ostatnich 16miesięcy odebrało sobie życie przynajmniej 14 pracowników firmy. To dość wysoki wynik jak na jedną firmę, choć trzeba wziąć pod uwagę, że Foxconn zatrudnia sporą ilość pracowników (ponad 300.000 osób) w pod tym kątem ilość samobójstw nie jest wcale wyższa niż średnia statystyczna w populacji.

Foxconn boryka się jednak z nagonką mediów, co rujnuje wizerunek firmy. Zamiast jednak pomyśleć nad poprawą warunków pracy i z tego zrobić medialny news, Foxconn poszedł w inną stronę – jak podaje Yahoo Finance, pracownicy muszą podpisywać deklarację, że nie popełnią samobójstwa.

Czy można w ten sposób powstrzymać samobójcę? Raczej nie, Foxconnowi chodzi jednak o coś zgoła innego. Podpisanie deklaracji zobowiązuje bowiem rodzinę pracownika do tego, że nie będzie się ona ubiegać o specjalne odszkodowanie z tytułu tego, że praca w firmie doprowadziła do samobójstwa członka rodziny. Ponadto, Foxconn może też interweniować, jeśli widzi, że pracownik ma problemy psychiczne – w praktyce oznacza to zgodę pracownika na skierowanie go przez firmę na konsultacje lub leczenie, jeśli w firmie kierownictwo zauważy, że pracownik zaczyna być zanadto depresyjny.

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Pisemny zakaz odebrania sobie życia wymogiem zachowania pracy”

  1. Andrzej2d napisał(a):

    Właśnie wczoraj czytałem na niezależnym forum mojej firmy,że jeden z pracowników próbował a drugi popełnił samobójstwo. Skargi na kierowników,majstrów było bez liku.Związkowcy o tym wszystkim też wiedzą.
    Jak widać tutaj też mamy chiny.

  2. Wojtek napisał(a):

    Gdyby nie Chiny i pewnie większa część Azji, to sprzęt komputerowy, ubrania, samochody i wiele innych przydatnych nam rzeczy byłoby po prostu droższe. Możemy się burzyć na warunki pracy w Chinach, ale jeśli za buty zapłacilibyśmy np. 800 zł, a za elektronikę 600% więcej to pewnie stwierdzilibyśmy, że samobójstwo to znowu nie aż taka zła sytuacja. Ważne że w Media-markecie znów jest promocja.