Efekty biurowego stresu w zachowaniu pracowników

agresja w biurze Efekty biurowego stresu w zachowaniu pracownikówO destrukcyjnym wpływie stresu w pracy mówi się w na całym świecie coraz głośniej. Jest zaś coraz gorzej – jesteśmy coraz mocniej zdenerwowani a wywierana na pracownikach presja coraz częściej odbija się na naszym zdrowiu. Dwie najważniejsze choroby cywilizacyjne ostatnich lat to problemy układu krążenia oraz depresja – obie dość mocno związane ze stresem w pracy. Jak wpływa na nasze zachowanie w pracy stres?

  • Zwiększona płaczliwość – stres może być wyciskaczem łez. W ataku furii i frustracji, kie dynie możemy zareagować agresją, reagujemy płaczem – z badań amerykańskich wynika, że do płaczu w pracy przyznaje się 23% pracowników
  • Niszczenie mienia – dokładnych statystyk niema, ale liczne przykłady z kamer przemysłowych, które znaleźć możemy w serwisie YouTube świadczą wyraźnie o tym, że w chwili przeciążenia stresu rozwalić można nawet wielkie ksero.
  • Atak na współpracownika – gniew owocujący rękoczynami? Dlaczego nie. Jak wynika z badań, na drugiego pracownika rękę podniósł co dziesiąty amerykański pracownik.
  • Wyzwiska i groźby są znacznie bardziej popularne niż rękoczyny – stosowało je 40% pracowników.
  • Co piątemu pracownikowi zdarzyło się wyjść wcześniej z pracy, gdyż nie wytrzymał napięcia.
  • Stres wypala pracowników tak bardzo, że nie są w stanie wypocząć w trakcie nocy – na bezsenność cierpi prawie co trzeci.

Czy rozpoznajecie elementy biurowego stresu u siebie? Zdarzyło się wam krzyknąć lub podnieść rękę na kolegę z pracy lub na monitor?

Dodaj komentarz