Dobre stosunki z kolegami z pracy przedłużają życie

Dogadujesz się z kolegami w pracy? Nie? No to lepiej zacznij – dobre stosunki ze współpracownikami mogą pozytywnie wpłynąć na długość życia.

Dobre relacje ze współpracownikami i posiadanie w kolegach z pracy systemu wsparcia wpływa na przedłużenie życia. Co ciekawe, wsparcie otrzymywane przez przełożonych nie ma takiej mocy. Takie rewelacje opublikowano w ostatnim numerze Health Psychology . Nie tylko koledzy wpływają na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci – u mężczyzn podobne znaczenie ma poczucie kontroli i decyzyjność. Niestety u kobiet jest zupełnie odwrotnie – poczucie kontroli bycie autorytetem zwiększają ryzyko śmierci.

Badania, choć wyniki brzmią nieprawdopodobnie, prowadzone były aż przez 20 lat – nie są to więc bezpodstawne wnioski. Badacze śledzili koleje kariery 820 dorosłych osób określając co jakiś czas zarówno poziom wsparcia otrzymywany przez kolegów jak i możliwość podejmowania decyzji w pracy czy poczucia kontroli – potem dane porównano z ilością osób, które przedwcześnie zmarły i na tej podstawie (kontrolując inne dane -takie jak używki czy styl życia) oszacowano ryzyko przedwczesnej śmierci w powiązaniu z określonymi charakterystykami pracy.

Oczywiście, jeśli nie dogadujemy się z kolegami z pracy nie znaczy to, że jesteśmy słabszego zdrowia – być może stres wcale nie zjada nas bardzo i negatywnych efektów braku wsparcia nie ma.

źródło:eurekalert.org