Caritas w roli pracodawcy

Z pomocą kierowaną do kobiet, które decydują się na pracę w Niemczech związaną z opieką nad osobami starszymi wychodzi Caritas. Organizacja będzie edukować oraz pomagać kobietom które przygotowują się do emigracji zarobkowej jak i tym, które decydują się wyjechać.

Projekt, który prowadzić będzie Caritas nosi znamienną nazwę „Wyjść z szarej strefy”. Mimo tego, że możemy już pracować w Niemczech legalnie, wiele kobiet, które pojechały do Niemiec przed 1 maja nie potrafi zalegalizować swojej obecności u pracodawcy. Nie każdy też niemiecki pracodawca pragnie być uczciwy wobec pracownika. Caritas ma więc edukować w zakresie ogólnych warunków pracy opiekuńczej w Niemczech oraz negocjować z pracodawcami (przede wszystkim ilość wolnego w trakcie pracy i wynagrodzenie). Kobiety, które planują wyjazd, ale nie znają języka, będą mogły w organizacji przejść kurs niemieckiego.

Caritas ma działać przy tym projekcie zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Niemiecka część pracy, to zarówno możliwość wsparcia Polki już w trakcie pobytu za granicą, jak i umożliwienie zgłoszenia tego, że pracodawca nie wywiązuje się ze zobowiązań (Caritas będzie wtedy szukał innego domu dla pracującej).

Jak na razie, w projekt zaangażowały się cztery ośrodki, które brały udział w pilotażowym projekcie (Caritas Diecezji Ełckiej, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Grudziądzkie Centrum Caritas), oraz Caritasverband Archidiecezji Paderborn z Niemiec. Teraz do projektu dołącza kolejnych 10 diecezji.

Tagi: