Wolontariat podczas Euro 2012

Ponad 5000 wolontariuszy będzie potrzebnych w ramach przyszłorocznych mistrzostw Euro 2012. 2500 potrzebuje UEFA, a 2800 polscy organizatorzy. Czy dodatkowa, bezpłatna praca przy Euro 2012 może pomóc w zdobyciu lepszej pracy lub przynajmniej zapewnić darmowe wejście na mecz?

Praca w charakterze wolontariusza przy Euro 2012 może obejmować przeróżne zadania – od podawania piłek na boisku i wprowadzania ludzi na stadiony, po prace porządkowe czy w obsłudze ruchu turystycznego. Nie każdy zatem wolontariusz zobaczy w ramach pracy boisko, piłkę i zawodnika. Wielu, będzie też tak zajętych podczas mistrzostw, że meczy nie obejrzy nawet w TV. Warto o tym pamiętać, będąc fanem piłki nożnej i mając nadzieję na to, że wolontariat będzie darmową wejściówką na rozgrywki.

Mimo tego niewątpliwego minusa, chętnych do zostania wolontariuszem jest sporo – codziennie zgłasza się około 10 osób, a rekrutacja jeszcze się nie rozpoczęła – pierwsze informacje o naborze pojawią się w wakacje, a rekrutacja przewidziana jest na październik.

Na ile wolontariat przy Euro 2012 może pomóc w karierze? Osobom, które zamierzają pracować przy organizacji eventów i wydarzeń sportowych, wolontariat może dać ciekawe doświadczenie związane z obserwacją procesu organizacji i zarządzania zespołem ochotników. Wolontariat w CV pokazuje również, że kandydat jest osobą aktywną, potrafiącą dzielić się z innymi swoim czasem, chętną do zaangażowania się w inicjatywę nawet wtedy, kiedy nie dostaje za to wynagrodzenia. Nie można jednak oczekiwać, że sam wolontariat przy Euro 2012 w znaczący sposób podniesie wartość kandydata na rynku pracy i da mu, wymagane przez większość pracodawców, doświadczenie zawodowe.