Własny laptop w pracy?

Czy zdarza się Wam korzystać z własnego sprzętu do wykonywania zadań służbowych? Przynosić do pracy laptopa, lub podawać prywatny numer komórki, albo przenosić dane za pomocą prywatnego pendrive’a? Według badań IDC i Unisys, 95% pracowników działu IT korzysta z własnego sprzętu w pracy. A pracownicy innych działów?

Niestety jak to wygląda poza działami IT nie wiadomo – nikt nie przeprowadzał ostatnimi czasy podobnych badań. Można jednak wnioskować, że korzystanie z własnego prywatnego sprzętu na użytek firmy nie jest znów takie rzadkie – jeśli szef nie chce inwestować w niektóre urządzenia, niekiedy nie ma wyjścia jak tylko posiłkowanie się własnymi gadżetami elektronicznymi.

Teoretycznie nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, iż korzystanie z własnego sprzętu naraża pracodawcę – wtedy, kiedy na laptopie czy pendrivie mamy nielegalne oprogramowanie lub pliki, a nie jest to znów takie rzadkie. Poza tym, dopuszczenie do korzystania z przenośnych dysków czy smartfonów w pracy zwiększa ryzyko tego, że pracownik wyniesie (nawet przez nieuwagę) ważne dane firmowe poza biuro. Kolejnym minusem ze strony pracodawcy jest brak kontroli nad tym, co pracownik robi w pracy – o ile bowiem przesył danych na firmowym komputerze można kontrolować, o tyle monitoring np. aktywności w sieci przy wykorzystaniu własnego laptopa nie wchodzi w grę. Pracownicy IT biorący udział w badaniu, mimo iż sami korzystają z prywatnego sprzętu podkreślają, że skąpstwo pracodawcy, w tym przypadku może zdecydowanie nie wyjść mu na zdrowie.

I jak – przynosicie do pracy własne gadżety czy nie macie takiej potrzeby?

źródło:computerworld.pl