Matki karmiące postrzegane jako mniej kompetentne

Czy to, że młoda mama karmi piersią może mieć wpływ na to, w jaki sposób jej pracodawca ocenia jej pracę? Niestety tak. Niestety, gdyż – jak wynika z badań – matka karmiąca postrzegana jest jako mniej kompetentna i mniej chętnie zatrudniana.

W ostatnim numerze Personality and Social Psychology Bulletin pojawiły się niepokojące wyniki badan przeprowadzonych w L.A. w obszarze postrzegania przez pracodawców kobiet w pracy, w szczególności zaś młodych mam. Badani mieli oceniać kompetencje różnych grup kobiet (kobiet bez dzieci, matek i matek karmiących) w zakresie przydatności do pracy, umiejętności matematycznych oraz prawdopodobieństwa zatrudnienia. Matki karmiące (mimo, iż to że dana kobieta jest karmiąca, była jedynie dodatkową, dostarczona badanym informacją) zostały za każdym razem ocenione jako gorsze niż pozostałe grupy a prawdopodobieństwo ich zatrudnienia również było wyraźnie niższe niż kobiet z pozostałych dwóch grup.

Niższa ocena kompetencji matki karmiącej piersią była gorsza zarówno wtedy, kiedy kompetencje kobiet oceniali mężczyźni, jak i wtedy, kiedy oceniali je kobiety.

Taka dyskryminacja matek, które karmią piersią, nie przekłada się wprawdzie bezpośrednio na szanse matki na otrzymanie pracy (podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytania o karmienie piersią raczej nie padają i padać nie powinny), ale u kobiet już pracujących, których pracodawcy wiedzą o karmieniu (np. dlatego, że matka odbiera sobie przysługujące jej z Kodeksu Pracy godziny na karmienie), może oznaczać gorszą ocenę pracy. Ocenę, która będzie wynikała – jak udowodniły badania, ze stereotypu.

Źródło:eurekalert.org