Coraz więcej kobiet na uczelniach technicznych

Uczelnie kształcące w kierunkach ścisłych, przyciągają głównie mężczyzn. Na niektórych kierunkach (takich jak np. Wydział Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej) nie ma ani jednej kobiety. Mimo tego, że studia techniczne kojarzą się przede wszystkim z domeną mężczyzn, coraz więcej kobiet decyduje się na studia na Politechnice.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy przebadała 19 uczelni technicznych w Polsce pod katem ilości studiujących na nich kobiet. Najbardziej sfeminizowaną Politechniką okazała się Politechnika Radomska – 46% studiujących to kobiety. Całkiem sporo kobiet studiuje również na Politechnice w Rzeszowie, Białymstoku, Opolu, Łodzi, Gdańsku i Częstochowie. Średnia dla wszystkich Politechnik to 34% kobiet.

1/3 kobiet na uczelniach technicznych nie znaczy jednak wcale, że będziemy mieć więcej informatyczek czy kobiet związanych z hutnictwem czy budownictwem. Wiele uczelni technicznych otworzyło bowiem kierunki związane z zarządzaniem czy nawet socjologią – i to na tych kierunkach najwięcej jest kobiet. Kierunki techniczne takie jak elektrotechnika czy elektryka to zaledwie 2,5% udział kobiet w ogóle studiujących.

Są też kierunki, gdzie przyrost kobiet jest wyjątkowo duży – np. Wydział Mechaniczny Politechniki Opolskiej może poszczycić się 9% wzrostem feminizacji.

14 kwietnia na uczelniach technicznych odbędzie się ogólnopolski dzień otwarty „Tylko dla dziewczyn” w ramach akcji Dziewczyny na Politechniki. Na stronie Projektu można zapoznać się z programem.