Zawód dziennikarza – niebezpieczny i nisko płatny?

dziennikarz Zawód dziennikarza – niebezpieczny i nisko płatny? Wolny zawód dziennikarza – marzenie wielu studentów dziennikarstwa. Niestety, o prace w zawodzie trudno, a mając ją też trudno liczyć na kokosy i stabilność. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, przeprowadziło w środowisku dziennikarskim badanie wynagrodzeń i zadowolenia z pracy. Bardzo różowo to nie wygląda (choć źle też nie jest).

Zarobki dziennikarza, według wyników ankiety, to przedział 2- 8 tys. netto. Powyżej 8 tys. zarabia zaledwie 6% dziennikarzy. Powyżej 6 tys. zł dochodu zarabia również niewielka grupa 8% dziennikarzy. Największa część dziennikarskiej społeczności – 41,2 % zarabia między 2 a 4 tys. zł netto, co piąty między 4-6 tys zł. Dla większości (76,5%) jest to podstawowe źródło dochodu.

Choć zawód dziennikarza uważa się za wolny, to większość posiada stałe pensje. Wierszówki ma mniej niż połowa pracowników redakcji (41,8%) – przy czym w wielu redakcjach dziennikarze otrzymują wierszówkę dodatkowo poza pensją podstawową.

Niskie zarobki nie wpływają motywująco ani też nie owocują zadowoleniem z zawodu. Dziennikarze nie mają też dobrego zdania o własnym środowisku zawodowym. Uważają, że jest podatne na manipulacje i mało obiektywne. Narzekają też na to, że do zawodu dziennikarza pretenduje spora ilość nieprofesjonalistów oraz osób, które pracę dziennikarza traktują jako dodatkowe źródło dochodu.

Pracę dziennikarza w opinii środowiska charakteryzuje głównie pogoń z sensacją, nierzetelność i konformizm wobec wydawców – nie świadczy to najlepiej o samej pracy prawda? (Ani o jakości i wiarygodności tekstów, które codziennie czytamy).

Choć w ankiecie nie pytano dziennikarzy czy uważają swoją prace za niebezpieczną, to przypomnijmy, że w samym 2010 roku, na świecie zginęło między 42 a 105 dziennikarzy (dane nie są jednoznaczne, pochodzą bowiem z różnych badań).

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Zawód dziennikarza – niebezpieczny i nisko płatny?”

  1. jozi napisał(a):

    W Polsce 95% społeczeństwa zarabia do ~3 tys złotych BEZ WZGLĘDU NA WYKSZTAŁCENIE I DOŚWIADCZENIE.

    Wyższe uposażenia to inna „liga” – kumoterstwo, klucz partyjny, nepotyzm itd…

  2. mafik napisał(a):

    praca dziennikarza jest chyba proporcjonalna do charakteru człowieka albo jego głupoty, nikt przecież nie wskoczy z mikrofonem do płonącego budynku żeby przeprowadzić reportaż z ofiarami owej katastrofy co za tym idzie sami sobie wybierają ścieżkę kariery lub jej koniec. Co do wysokości zarobków wystarczy porównać z typowym szarym człowiekiem (tzw Kowalskim) i sie przekonać czy faktycznie mało zarabiają o ile ten przedział 2-8 tys jest prawdziwy