Sytuacja finansowa kobiet na rynku pracy okiem mężczyzn

kobiety placa Sytuacja finansowa kobiet na rynku pracy okiem mężczyznO tym, że kobiety mają utrudniony dostęp do kariery zawodowej, mają mniejsze szanse na awans i zarabiają mniej niż mężczyźni mówi się od lat. Oczywiście różne akcje społeczne i inicjatywy mające zapewnić równouprawnienie w tym zakresie powolutku zmieniają sytuację, ale nadal mamy sporo przejawów dyskryminacji – czy jednak kobiety postrzegają je tak samo jak mężczyźni? Okazuje się, że nie – większość mężczyzn wcale nie uważa by kobiety miały gorzej!

CareerBuilder postanowił zapytać mężczyzn o to, jak widzą sytuacje kobiet na rynku pracy. Oto wyniki badania:

  • 84% mężczyzn uważa, że kobiety posiadające takie same kwalifikacje są tak samo wygradzane jak mężczyźni (czyli nawet dziesiątki badań, które temu przeczą, nie zmieniły sposobu w jaki mężczyźni postrzegają nierówności płacowe)
  • 72% mężczyzn uważa, że możliwości rozwoju dla obu płci są takie same
  • 6% wierzy w to, że zarabiają mniej niż ich koleżanki z zespołu, mając takie same kwalifikacje (przyznać trzeba, że 6% to niezbyt dużo i być może w części firm rzeczywiście tak jest, choć muszą to być rzadkie sytuacje)
  • 17% mężczyzn uważa, że kobiety mają większe możliwości rozwoju
  • 18% mężczyzn uważa, że kobiety otrzymują większą ilość pochwał i prestiżu za swoje osiągnięcia

Oczywiście, nie jest tak różowo – serwis Careerbuilder przy okazji przebadał również różnice w poziomie wypłat i o ile 24% mężczyzn zarabia poniżej 35.000$ rocznie, to kobiet takich jest 40%. Za to tylko 3% kobiet zarabia powyżej 100.000$ – w porównaniu do 10% mężczyzn osiągających takie dochody.

źródło:thehiringsite.com

Dodaj komentarz