Rytuały i przesądy przed rozmową kwalifikacyjną

Jesteście przesądni? Nie? Nawet jak czarny kot przejdzie Wam drogę lub będziecie zmuszeni przejść pod drabiną? Choć nie generalnie nie wierzymy w zabobony, to mimo wszystko większość z nas ma przynajmniej kilka rytuałów, którymi odpędza pecha lub przyciąga szczęście. Dla pewności studenci UJ nie przechodzą w pierwszym roku studiów przez Sukiennice, a mijając kominiarza szukamy guzika. Takie przesądy i rytuały mogą pomóc Ci na rozmowie kwalifikacyjnej.

W jaki sposób? Otóż naukowcy dowiedli, że posiadanie przy sobie czegoś „na szczęście” może poprawić nasze „wystąpienie” poprzez dodanie nam pewności siebie. Od dawna wiedzą o tym sportowcy – dlatego tak wielu z nich ma swoje rytuały i szczęśliwe koszulki (Michael Jordan miał zaś szczęśliwe gatki)

W eksperymencie, który zaprojektowano by zbadać to, czy nasze „totemy na szczęście” rzeczywiście przynoszą szczęście, grupę badanych poproszono o to, by każdy przyniósł na badania coś co przynosi tej osobie szczęście. Następnie badanych podzielono na dwie grupy – każdemu zabrano gadżet mówiąc, że potrzebna jest dokumentacja zdjęciowa przynoszącego szczęście gadżetu. Następnie jednej grupie „totemy” oddano, a drugiej powiedziano, że zepsuł się aparat i ich totemy zostaną oddane im po badaniu, Następnie wszyscy otrzymali taki sam zestaw zadań pamięciowych do wykonania. Okazało się, że lepiej poradzili sobie ci, którzy zachowali swoje gadżety. Kolejne badanie wykazało, że tym co się zmieniło w obu grupach była pewność siebie – ci, którzy zachowali gadżety, mieli jej więcej i w efekcie lepiej poradzili sobie z wykonaniem zadania.

Podobne badania przeprowadzili Niemcy, którzy udowodnili, że trzymanie za kogoś kciuków pomaga – wtedy, kiedy osoba ta wie, że ktoś za nią kciuki trzyma. Daje nam to dodatkową porcję pewności, że będzie dobrze!

Nawet więc jeśli nie jesteś przesądny, warto zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną „szczęśliwy krawat” czy „króliczą łapkę” – na pewno nie zaszkodzą, a mogą pomóc.

Macie takie „przynoszące szczęście” symbole? Jakie?

Tagi: