Pomysł na karierę – archeologia podwodna

nurkowanie Pomysł na karierę – archeologia podwodnaStudia archeologiczne, choć są marzeniem wielu młodych osób, z roku na rok cieszą się nieco mniejszą popularnością. Jest to związane z trudnością pracy w zawodzie po zakończeniu studiów i dość niskimi placami, jakie w zawodzie archeologa funkcjonują. Od przyszłego roku akademickiego, na Uniwersytecie Warszawskim otwarta zostanie nowa specjalność studiów związana z archeologią – archeologia podwodna.

Do tej pory, w Polsce studiować archeologię podwodną można było jedynie w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (nadal jest to jedyne miejsce w Europie, gdzie można zdobyć tytuł magistra w zakresie archeologii podwodnej – pozostałe ośrodki kształcą na poziomie licencjatu). Od października, studia (w trybie licencjackim), będzie można rozpocząć również na Uniwersytecie Warszawskim. Zapotrzebowanie jest – już w zeszłym roku uruchomiono 150 kurs dotowany z Unii i bezpłatny dla uczestników, z archeologii podwodnej, kierowany do absolwentów archeologii. W sumie, na rozwój archeologii podwodnej, UW otrzymał w 2009 roku 1,8 mln dotacji Unijnej.

Pracownicy naukowi Instytutu Archeologii UW od lat zajmują się penetracją dna morskiego w poszukiwaniu śladów kultury i ludzkiej aktywności sprzed lat. Badane są nie tylko morza ale również jeziora – zwłaszcza mazurskie. Studenci archeologii poza teoretyczną nauką zawodu, będą też mieć zajęcia z nurkowania prowadzone w Gdańsku.

Czy po archeologii podwodnej będzie praca? Terenów do badania jest sporo – wszystko zależy od uzyskanych grantów. Absolwentom archeologii zawsze pozostanie też praca w muzeum i instytucjach kultury. W porównaniu do tradycyjnej archeologii absolwenci zdobędą jednak jedną, bardzo ważną umiejętność – nurkowanie, które może pomóc w rozwoju innej, nie zawsze typowej dla archeologa kariery.

źródło:naukawposce.pap.pl

Dodaj komentarz

One Response to “Pomysł na karierę – archeologia podwodna”

  1. Mike napisał(a):

    Co to za pierdoly ze nie ma w Europe szkoly ktora oferuje magistra w archeologii podwodnej?! W samym UK jest ptzynajmniej 5, plus 1 w Danii i pewnie wiecje jeszcze ktorych nie pamietam! Sam studjuje w Southampton magistra w Maritime Archaeology wiec mam pojecie co sie w dyscyplinie dzieje.