Obniżka pensji demotywuje długoterminowo

kryzys plynnosc Obniżka pensji demotywuje długoterminowoDlaczego pracodawcy – w czasie kryzysu i gorszej koniunkturyzwalniają pracowników zamiast obciąć im pensję? Przecież znacznie efektywniej byłoby obciąć (za zgodą pracownika) pensję – w razie poprawy gospodarki nie trzeba wtedy szkolić nowo zatrudnionego – a to też kosztuje.

Z przeprowadzonych przy okazji kryzysu w USA badań wynika, że pracownicy woleliby zgodzić się na 10% obniżkę pensji niż żyć ze świadomością tego że 10% z nich straci pracę. Teoretycznie więc obniżka pensji w czasie kiedy na rynku krucho powinna mieć większy sens prawda? Niestety badania temu przeczą. Okazuje się, że obniżenie pensji obniża efektywność pracy i w odróżnieniu od podwyżki – nie ma krótko terminowego efektu – działa cały czas.

Jak to sprawdzono?

Otóż grupę studentów zatrudniono w charakterze „promotorów lokalu” – czyli osób, które miały za zadanie zapraszać do skorzystania z oferty pubu lub klubu. Studenci mieli pracować w parach i płacono im 12 Euro za godzinę. Najpierw zmierzono ile wejściówek do lokali sprzedają pracownicy za pełną stawkę. Następnie kilku parom powiedziano, że od kolejnej zmiany mają 3 Euro na godzinę mniej. Efektem był 15% spadek sprzedaży wejściówek, który utrzymywał się przez cały okres posiadania niższej pensji (kilka kolejnych nocy) – zatem nie ma tu opcji na „przyzwyczajenie” się do niższej pensji i powrót do starej efektywności pracy. Co ciekawe, przeprowadzono też jeszcze jeden eksperyment – obniżono pensję tylko jednemu pracownikowi z pary – w efekcie sprzedawał on aż o 30% wejściówek mniej – zatem jego efektywność pracy spadła jeszcze bardziej w sytuacji w której wiedział, że kolega nie stracił na wysokości uposażenia.

Obniżanie pensji w sytuacji kryzysu jest jedną z metod, która pozwala zachować ilość osobową zespołu a nie stracić płynności finansowej – zawsze jednak trzeba się liczyć z tym, że efektywność pracy spadnie. Nawet jeśli pracownicy zgadzają się na takie rozwiązanie i twierdzą, że je akceptują.

źródło: columbia.edu

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Obniżka pensji demotywuje długoterminowo”

 1. jorna napisał(a):

  Czemu Pani tak pisze o tym „kryzysie”?????? Przecież Polska „zielona wyspa” wyszła z „kryzysu” obronną ręką, PKB rośnie, wkoło widać budowy etc etc a Pani ciągle w kryzysie to w kryzysie tamto…

  ps. Przytacza Pani badania z USA a wypłatę podaje w EURO???? Troche dziwne…

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Niekiedy amerykańskie badania realizowane są na polu europejskim – tak jak np. nasi naukowcy realizują projekty na zachodzie. Mamy na przykład naukowców badających monsuny – w Polsce tego nie robią, a jednakowoż badania prowadzone są przez Polaków.

 2. Pioter napisał(a):

  Kto się zgodzi na obniżkę tej jałmużny co ją dostajemy tan głupi.

 3. Monika napisał(a):

  Ciekawe badanie – pokazuje, że tak naprawdę obniżki pensji nie są efektywne, bo demotywują. Może, aby zachować płynność finansową nie należy czegoś redukować, ale trochę się wysilić, zaangażować pracowników, być kreatywnym i poszerzyć horyzonty firmy, zainwestować w coś, co przyciągnie klientów, poprawi wizerunek, a tym samym przyniesie dochód. Co o tym myślicie?