Największy wybór pracy w Warszawie i Krakowie

W którym mieście bezrobotni mają najwięcej ofert do wyboru? Oczywiście w Warszawie. 22% ogłoszeń rekrutacyjnych zamieszczanych w największych serwisach rekrutacyjnych to oferty pracy w stolicy. Na drugim miejscu jest Kraków – 11% wszystkich ofert pracy, a trzeci Wrocław – 9% ofert.

W pierwszej piątce miast, w których pojawia się najwięcej ogłoszeń rekrutacyjnych znalazł się również Poznań (6%) oraz Łódź (4,5%) – o dziwo, Katowice które jeszcze w zeszłym roku kusiły możliwościami rozpoczęcia kariery na Śląsku, nieco wyhamowały.

Pierwsza trójka poszukuje głównie informatyków (programistów i administratorów) oraz osób zajmujących się obsługą klienta. Poznań i Łódź stawiają mocniej na produkcję i handel.

Nasza stolica wyprzedza również niektóre stolice europejskie pod względem ilości ofert pracy. W stolicy Włoch pojawiło się o 53% ofert pracy mniej (przy czym zameldowanych w Rzymie jest prawie 1.000 000 osób więcej), w stolicy Austrii o 43% ( a ilość mieszkańców W Warszawie mamy z Wiedniem porównywalną). Za to w Barcelonie opublikowano 4% ogłoszeń więcej.

Czy to oznacza że w Warszawie o pracę najłatwiej? Nie do końca – liczy się bowiem nie tylko dostępność miejsc pracy, ale również ilość chętnych. W Warszawie (mierząc ilość kandydatów zgłoszeniami dokonanymi przez serwis infopraca.pl), na jedno ogłoszenie odpowiadało 86 osób. W Krakowie 45 a we Wrocławiu 35. Warto jednak walczyć o pracę w Warszawie, wynagrodzenie jest tam bowiem średnio o 40% wyższe.

źródło danych: infopraca.pl

fot.:bubasia.sxc.hu