Microsoft pozwala na pracę dodatkową

W Polsce cała masa osób dorabia do pensji po godzinach – część pracuje legalnie, część na czarno, ale większość dorabiających mówi wprost – z jednej pensji nie sposób przeżyć. Pracownicy Microsoft raczej na problemy finansowe nie narzekają, ale to nie znaczy, że dorobić nie chcą. Od niedawna oficjalnie wreszcie mogą, choć w mocno okrojonym zakresie.

Microsotf swoim deweloperom zabrania pracy po godzinach dla innych firm – wchodząc do MS pracownik decyduje się na to, że jego pensja mu wystarczy i że nie będzie tworzył w domu oprogramowania np. dla iPhone’a. Teraz, Microsoft postanowiło otworzyć się nieco na pracowników i umożliwić im dodatkową prace po godzinach – warunek jest jeden – deweloper tworzy aplikację dla Windows Phone 7.

Jakie obowiązywać będą zasady wobec pracy dodatkowej? W czasie wolnym od pracy, pracownik może zaprojektować i rozwinąć aplikację na Windows Phone 7 a następnie wystawić ją na sprzedaż dla użytkowników telefonów opartych o ten system. 30% z dochodu musi oddać firmie a sobie może zachować 70%. Microsoft w ten sposób chce zmotywować własnych programistów do poświęcenia dodatkowego czasu na to, by rozwijała się platforma Windows Phone 7, a jednocześnie – jeśli aplikacje będą się dobrze sprzedawać, również na tym zarobić. Pomysł bardzo sprytny wziąwszy pod uwagę fakt, iż MS niczego nie inwestuje – pracownik pracuje po godzinach i jeśli jego aplikacja będzie słaba, to po prostu straci czas. Jeśli jednak stanie się popularna, to zarobi i on i jego firma.

Choć na pierwszy rzut oka układ ten wydaje się nie być korzystny dla pracowników, pamiętajmy, że do niedawna, pracownik MS nie mógł nawet myśleć o dorabianiu. Poza tym, deweloperzy pracujący dla koncernu, najczęściej są na tyle dużymi fanami tego, co robią, że aplikacje potrafią projektować nawet podczas … podróży poślubnej.