Autem do pracy – domena mężczyzn czy kobiet?

Badanie Euro RSCG na temat tego w jaki sposób dojeżdżamy do pracy zafascynowało mnie na tyle, że postanowiłam nieco pobawić się ich statystykami, które udostępnili na stronie. Okazało się, ze analizując sposoby dojazdu do pracy badacze (w niektórych krajach – w Polsce niestety nie) przeprowadzili również analizę płci pod względem sposobów transportu – jak myślicie, czy autem częściej do pracy jeżdżą mężczyźni czy kobiety?

Okazuje się, że w bardzo dużej mierze zależy to od szerokości geograficznej (a co za tym idzie również kręgu kulturowego).

Generalnie, częściej w samochodzie spotkamy mężczyznę -co jest spójne z naszymi obserwacjami również w Polsce. Są jednak kraje, w których to kobiety głównie korzystają z samochodów. W Indiach do pracy dojeżdża 44% kobiet i zaledwie 28% mężczyzn. W Afryce Południowej prawie każda kobieta jeździ samochodem (92%), za to żadnej nie spotkamy na rowerze (podobnie jak w USA, gdzie jednak część kobiet chodzi piechotą i w efekcie samochód wykorzystuje „tylko” 87% kobiet – o 12% więcej niż mężczyzn. W Europie mamy sytuacje dość stabilną, samochodem do pracy dojeżdża około 10% mężczyzn więcej niż kobiet. Ciekawe jakie statystyki byłyby w Polsce – jak myślicie?

fot.:Csizmadia József/SXC.hu