Urlop na żądanie niezbyt popularny

kacowe urlop Urlop na żądanie niezbyt popularnyW ciągu roku przysługują nam 4 dni urlopu na żądanie – korzystamy z nich jednak niezbyt często. Pełne 4 dni wykorzystuje zaledwie 8,7% badanych – tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez rynek pracy.pl

Jak wygląda rozkład wykorzystanych dni urlopu na żądanie w ubiegłym roku?

 • 63% pracowników nie wzięło ani jednego dnia na żądanie
 • 13% pracowników skorzystało z jednego dnia
 • 10% z dwóch dni urlopu na żądanie
 • 5,16% z trzech
 • 8,7% z całej puli

Warto pamiętać, ze zgodnie z obowiązującymi przepisami, niewykorzystany w  poprzednim roku urlop na żądanie traci w nowym roku funkcje „na żądanie” i staje się normalnym urlopem wypoczynkowym, który jednak można wykorzystać do końca roku (a nie tylko do 31 marca)

Jak myślicie – z czego wynika tak rzadkie korzystanie z urlopu na żądanie? Czy chodzi o to, że informacja o wykorzystanym urlopie pojawia się w świadectwie pracy? Czy też może w wielu firmach mimo istnienia odpowiedniego paragrafu sankcjonującego urlop na żądanie i tak nie ma możliwości aby go wykorzystać (gdyż pracownik boi się szykan ze strony pracodawcy)? A może pracodawcy są tak mili, że gdy źle się czujemy pozwalają brać normalny urlop bez informacji o tym, że jest to urlop na żądanie?

Dodaj komentarz

4 Responses to “Urlop na żądanie niezbyt popularny”

 1. Ania says:

  U mnie ma miejsce ten ostatni przypadek. Gdy któremuś pracownikowi potrzebny jest urlop, to niezależnie, kiedy został zgłoszony i na ile dni wzięty, zawsze widnieje jako wypoczynkowy, nigdzie się tego nie zapisuje, jako urlopu na żądanie.

 2. Magda says:

  U mnie natomiast było tak, że pracodawca planował moją opiekę na dziecko, więc, dziecko nie mogło narzekać i marudzić w innych niż zaplanowane przez pracodawcę terminy, nie mogło też się rozchorować, ani też mieć wizyty u np. stomatologa, ponieważ według mojego eks-pracodawcy (dużego koncernu) opieka nie miała nic wspólnego z nieplanowanymi wydarzeniami dot. dziecka 🙂 No cóż, a urlop na żądanie (pomimo wyraźnego żądania) był możliwy tylko do wykorzystania po wykorzystaniu całego urlopu wypoczynkowego, czyli raczej w ogóle niemożliwy do wykorzystania.

 3. klemens81 says:

  w mojej pracy podczas oceny rocznej za wykorzystanie 4 dni urlopu na żadanie została mi obnirzona ocena co wiąze sie z mniejsza podwyszką …

 4. viki says:

  Za rzadko?Pracodawcy wciąż twierdzą,że za często i że w ogóle nie powinno być takiego urlopu.W mojej poprzedniej firmie urlop na rządanie musiał być PLANOWANY na grafiku urlopów do końca grudnia,na rok następny.A na przypadki losowe pozwalano brać urlop,ale BEZPŁATNY-i to tylko za zgodą przełożonego.