Studia, które pozwalają dorobić – 7 propozycji

Wybór studiów to już nie tylko kwesta zainteresowań, ale kompromisu pomiędzy nimi a naszą przyszłą karierą zawodową. Kierunek jaki wybierzemy powinien umożliwić nam zarówno zdobycie w przyszłości pracy, która nas będzie satysfakcjonować i cieszyć, jak i dać nam bazę do tego, byśmy mogli elastycznie reagować na zmiany na rynku pracy. Innymi słowy mówiąc dobrze wybrać takie studia, które dają szerokie możliwości zarobkowania i uniezależniają nas od „widzimisię” rynku pracy – zawsze będzie bowiem można coś dorobić.  Jakie studia najlepsze są do tego, by móc zarówno dorabiać po nich, jak i jeszcze w trakcie studiowania?

1. Architektura wnętrz

Studia na tym kierunku to połączenie studiów artystycznych z mocno użytkowymi. Dzięki temu, można wyrażać siebie w twórczości a jednocześnie nie skazywać się na powolne konanie z głodu, artyści bowiem rzadko kiedy maja co do garnka włożyć. Ukończenie architektury wnętrz pozwala nie tylko pracować w biurze projektowym (lub w firmach zajmujących się aranżacją przestrzeni sklepów), ale również prowadzić własną działalność w zakresie doradztwa w ramach wystroju wnętrz. Kierunek  o tyle przyszłościowy, że na to by ładnie mieszkać czy pracować wydajemy coraz więcej, a ceny za zaprojektowanie metra przestrzeni są niemałe (50 – 200 zł), co pozwala na posiadanie również finansowej satysfakcji z wykonywanego zawodu.

2. Grafika komputerowa

Rozwój Internetu doprowadził do tego, że grafików webowych stale nam brakuje. Im lepsze portfolio i większa ilość projektów na koncie tym łatwiej o pracę. Coraz większa ilość grafików wybiera też pracę w ramach freelansu, daje ona bowiem nie tylko większa niezależność, ale też lepsze pieniądze niż etat. Grafik komputerowy / webowy ma o tyle wygodną sytuację, że nawet jeśli pozostanie bez pracy w ramach etatu, zawsze może dorobić sobie zleceniem na boku. Już w trakcie studiów niektórzy bardziej zaawansowani graficznie Web designerzy potrafią zarobić przyzwoitą pensję.

3. Reżyseria dźwięku

Studia wymagające i trudne, ale dające szerokie możliwości pracy – od pracy w studiach telewizyjnych i radiowych, przez firmy fonograficzne, po nagłaśnianie imprez. To właśnie na imprezach najczęściej można dorobić – nawet jeśli dopiero się uczymy i zdobywamy doświadczenie.

4. Programista

Studia IT nadal są bardzo przyszłościowym wyborem – idziemy w techno logizację i raczej trudno spodziewać się, że programiści specjalizujący się w określonych językach i bibliotekach zostaną bez pracy. Aby mieć większe perspektywy na dorabianie, trzeba oczywiście śledzić trendy i wiedzieć, w które języki warto inwestować swój czas. Dobry programista i tak jednak nigdy nie przestaje się rozwijać.

5. Administracja sieci

Kolejne studia z gatunku IT – tym razem związane z administracja serwerami i budowaniem lokalnych sieci IT w ramach firmy. Duże firmy mają admina cały czas na podorędziu (lub nawet kilku). Małe, korzystają z usług firm informatycznych, lub wynajmują freelancera, któremu płacą „abonament” w zamian za opiekę nad komputerami i siecią. Taką pracę można prowadzić zarówno jeszcze w trakcie studiów, między zajęciami, jak i nawet w późniejszych etapach kariery zawodowej. Studia IT związane z administracją nadal są bardzo przyszłościowe -w końcu systemów nam nie ubywa lecz przybywa. O prace dobry admin martwić się więc nie musi (ale musi się stale dokształcać, a to też kosztuje).

6. Studia językowe

Przede wszystkim dają konkretną znajomość jednego bądź kilku języków. Im bardziej rzadkiego tym lepiej. Najlepiej np. wyjechać na studia np. filologii nowogreckiej do Poznania, a po studiach przenieść się do Krakowa – więcej płacą bowiem tam, gdzie nie ma absolwentów danego kierunku. Osoba znająca biegle obcy język zawsze ma okazje dorobić sobie jako tłumacz – czy to w zakresie tłumaczeń biznesowych czy nawet tłumacząc listy dialogowe lub teksty stron www. Decydując się na studia językowe, warto wybrać takie, które nie mają jeszcze silnej reprezentacji wśród absolwentów a jednocześnie zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów tego języka (np. obecnie języki skandynawskie i naszych wschodnich sąsiadów).

7. Studia wychowania fizycznego

Specjalizacja trenerska bądź fitness – Co można robić po AWF? Laikom wydaje się, ze jedynie uczyć dzieci w szkole. Tymczasem nowoczesne kierunki takie jak fitness, czy promocja turystyki świetnie sobie w obecnej gospodarce radzą. Już studiując można być instruktorem zajęć w klubach fitness. Co ważne, taka dodatkowa praca nie przeszkadza w studiach, gdyż zajęcia sportowe w klubach odbywają się najczęściej po południu. Poza tym, prowadzenie zajęć jest zbieżne z samymi studiami. Studia na AWF są przyszłościowe z jeszcze jednego powodu – nacisk na urodę i kreowana przez media wizja idealnie szczupłej i umięśnionej sylwetki będzie wnikać do naszej świadomości coraz mocniej. Coraz więcej inwestować będziemy więc w sport (trend ten widać już teraz), a instytucja personalnego trenera, która w Polsce dopiero raczkuje ma szanse rozwinąć się nie gorzej niż na zachodzie. Z tego zaś są zarówno dobre pieniądze, jak i spora satysfakcja.