Marne szanse na staże absolwenckie w 2011

absolwenci1 Marne szanse na staże absolwenckie w 2011Z dotowanych przez Urzędy Pracy staży dla absolwentów korzystało w ostatnich latach wielu młodych ludzi. Statystyki mówią, że 60% stażystów znajdowało zatrudnienie. W tym roku, dotacje na staże obcięte zostały o około 60% (z 7 mld zł do 3,1 mld) – w efekcie staż otrzymać będzie znacznie trudniej i choć wynagrodzenie na stażu było bardzo niskie, to alternatywą będzie teraz po prostu bezrobocie.

Z Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu zostanie przeznaczone w tym roku 60% mniej środków niż w roku ubiegłym. Wziąwszy pod uwagę to, że w zeszłym roku i tak w wielu miejscach nie wystarczyło dla chętnych środków, w tym roku walka o staż absolwencki może być bardzo zacięta.

W 2010 roku, z dotacji na zorganizowanie stażu skorzystało 243 tys. bezrobotnych. W tym roku liczba ta spaść ma do 53 tys. bezrobotnych. Przy tak zmniejszonej ilości funduszy  można założyć, ze pieniądze na dotacje skończą się w okolicach kwietnia. Już w tym momencie, Urzędy Pracy nie chcą dotować stażu realizowanych poza regionem Urzędu Pracy (czyli jeśli np.  skończyłeś studia w Gdyni i tam chcesz zostać, ale jesteś z Suchej Beskidzkiej i nie masz jeszcze meldunku w Gdyni, stażu nie dostaniesz – bo Twój Urząd Pracy środki przeznacza na rozwój miejsc pracy w regionie).

Specjaliści rynku pracy nie przewidują jednakże wzrostu bezrobocia w związku ze zmniejszonym budżetem na staże. Przewiduje się, że część z młodych absolwentów wyemigruje – np. do Niemiec czy Austrii (to że później będziemy płakać, że nam brakuje specjalistów to już inna historia).

Firmy, które do tej pory zatrudniały sporą ilość osób na dotowane staże będą teraz miały trzy wyjścia – nie zatrudniać i bieżące zadania realizować istniejącymi pracownikami, nowych pracowników przyjmować w oparciu o umowę (prawdopodobnie najczęściej  na najniższą krajową), bądź organizować praktyki bezpłatne. O ile druga opcja, jeszcze może absolwentom pomóc, o tyle pierwsza i trzecia, nie poprawi ich sytuacji zbyt dynamicznie.

Dodaj komentarz

10 Responses to “Marne szanse na staże absolwenckie w 2011”

 1. ZiP says:

  Bez komentarza.

 2. Dagmara says:

  To, że funduszy jest mniej to jedno. U mnie w gminie weszło zarządzenie, które mówi o tym, że osoby które dostaną staż absolwencki, muszą po jego odbyciu zostać zatrudnione w danej firmie na umowę o pracę na minimum 3 miesiące (okres próbny), dlatego też, to firmy już nie chcą zatrudniać stażystów, bo będą musieli później ponosić za to koszty, a to przecież nie na rękę dla nich 🙂

  • Sabina Stodolak says:

   @ Dagmara – Taki układ nie jest korzystny z wielu powodów, choć się rzeczywiście zdarza. U mnie kiedyś podpisywaliśmy takie oświadczenie, ale nie w kontekście przyjęcia na staż, tylko jego przedłużenia (z 3 miesięcy do 6 miesięcy) – tu nie było problemu, bo po 3 miesiącach stażu wiedzieliśmy, że chcemy by ta osoba została, jak tylko będzie w stanie samodzielnie objąć stanowisko, a dodatkowe trzy miesiące stażu to umożliwiały. Dla pracodawcy jednakże takie umowy są ryzykowne nie tylko dlatego że muszą potem ponieść koszty (choć to pewnie też część pracodawców hamuje), ale również dlatego, że i stażyści (jak każdy pracownik) mogą być różni i równie dobrze można trafić na osobę, której podejście będzie na zasadzie “bimbam sobie na was, bo i tak musicie mnie zatrudnić”. Najwygodniejszą i bezpieczną opcją byłaby sytuacja scentralizowania danych o stażach i nie wyrażania zgody na staż firmom, które co trzy miesiące zgłaszają kolejnego stażystę na takie samo stanowisko – bo to oznacza, że staże sa dla nich darmowym zatrudnieniem. Niestety, taki pomysł nie przyszedł nikomu z Ministerstwa do głowy.

 3. ogo says:

  I bardzo dobrze -koniec z wykorzystywaniem ludzi na stazach ! Teraz bedzie trzeba pracownikowi zaplacic.

 4. Magda says:

  A mnie zastanawia jak widziany jest przez pracodawcę bezrobotny, który SAM zgłasza się do niego z propozycją stażu. Czy ktoś to kiedykolwiek badał?

  • Sabina Stodolak says:

   Badań w tym zakresie nie znam. Natomiast spora część staży (w zasadzie większość), którą miałam przyjemność organizować, była z inicjatywy osoby bezrobotnej, nie zaś pracodawcy. Zakładam zatem, że jeśli jest przestrzeń i zadania dla takiej osoby, a także odpowiednie kompetencje u osoby która chce stażować, to nie ma tu ze strony pracodawcy niechęci. Proszę tez pamiętać, że aby staż mógł się odbyć, musi być dla stażysty miejsce, stanowisko (czyli sprzęt), opiekun, który się nim zajmuje (i wypełnia papierki), zatem nie jest to kwestia przyjęcia kogoś by “tak sobie siedział”. Znam kilkanaście osób, które po stażu absolwenckim zostały zatrudnione w firmie w której stażowały (choć znam i takie, które takiej propozycji nie otrzymały).

 5. Bartus says:

  To wszystko wina naszego rządu.

 6. Dagmara says:

  Sabino, prawie każdy pracodawca traktuje stażystę jako tanią (a właściwie bezpłatną) siłę roboczą. Znam jeszcze tak cwaną firmę gdzie były zatrudniane 2 stażystki, ale nie na raz. Jedna za stażystek po upływie połowy umowy dostawała na przeszkolenie drugą stażystkę. Przez drugą połowę swojej umowy przyuczała nową, kiedy odchodziła, została zatrudniona nowa stażystka, gdzie była ona przuczana przez tą stażystkę, która została przuczana przez pierwszą. Czasami zdarzają się nawet takie sytuację, gdzie cały zakład pracy to prawie sami stażyści !!

 7. jorgi says:

  Wreszcie zajeli się likwidacją nowoczesnego niewolnictwa – tylko tak mozna nazwać pracę za darmo. Proszę nie pisać bzdur o otrzymywaniu wynagrodzenia – pieniądze są wypłacane PUP’u czyli budżetu państwa (idzie z tej samej “kieszeni” co zasiłki dla bezrobotnych) a nie od pracobiorcy, który zarabia grube pieniądze na darmowych niewolnikach.

  Mam nadzieje że ta forma nibyzatrudnienia zniknie z rynku co wszystkim obywatelom (wpłynie na wzrost płacy) i gospodarce wyjdzie na dobre…

 8. szef19 says:

  uwaga banda oszustow i kretaczy ludzie sa naiwini i kupujan produkty po zawyzonej cenei zamiast zaplacic 10 zl placa 50 zl nie ma co UFAC “firmie krzak”!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1