Czego słuchasz w pracy?

muzyka praca Czego słuchasz w pracy? Co piąty pracownik w pracy słucha radia. Czego słucha reszta? Część siedzi ze słuchawkami na uszach i pracuje przy własnej ulubionej muzyce – tak działają programiści, księgowi i osoby, które nie mają kontaktu z klientami i to, że siedzą w słuchawkach nikomu nie przeszkadza. Reszta, nie słucha niczego – a muzyka podobno w pracy pomaga. Może zatem warto?

Badania nad wpływem muzyki na pracę prowadzono w kilku ośrodkach badawczych. W Uniwersytecie Illinois odkryto 10% wzrost efektywności 75 pracowników (na 256 badanych). Niestety nie ma danych, czy któremuś z pracowników efektywność przypadkiem nie spadła. Spokojna muzyka, może też doprowadzić do obniżenia ciśnienia.

Źle na produktywność wpływa muzyka z wokalem – zwłaszcza takim, który dobrze znamy. Wtedy zamiast skupiać się na pracy nucimy pod nosem słowa piosenki i część energii naszych procesów myślowych kierowana jest zamiast do pracy – do śpiewania. A jeśli do tego mamy kiepski głos i fałszujemy, to dodatkowo przeszkadzamy znajomym.

Czy u was słucha się muzyki w pracy? Czy waszym zdaniem bardziej ona pomaga i uprzyjemnia czas, czy przeszkadza?

źródło:menstream.pl

Dodaj komentarz

2 Responses to “Czego słuchasz w pracy?”

  1. rarek says:

    Nienawidzę radia i muzyki w pracy – nie pozwala się skupić na tym co mam zrobic. między innymi z tego powodu zwolnilem się z mojej poprzedniej pracy. nikt nie umiał sobie poradzić z radioamatorem i wielbicielem muzyki rockowej i metalowej słuchanej przy pracy. Ponieważ nie zamierzałem się tam awanturować spakowałem manatki z tego hałaśliwego towarzystwa.

  2. k says:

    Pracuje jako programista i sa sytuacje kiedy bez muzyki ciezko sie obejsc – pracuje w pokoju gdzie siedzi kilkanascie osob i nie sa to tylko programisci wiec czasem zdaza sie, ze halas nie pozwala sie skupic na aktualnie wykonywanym zadaniu – w takich sytuacjach sluchawki na uszach z ulubiona muzyka sa bezcenne. Oczywiscie sluchawki musza byc “zamkniete” tak aby dzwiek z nich nie wydobywal sie na zewnatrz i tylko sluchacz go slyszal aby nie przeszkadzac innym.
    Poza tym mi na przyklad muzyka pomaga sie skupic na tym co robie i poprawia nastroj 🙂 Ale to musi byc moja muzyka, ktora lubie a nie narzucona przez kogos i puszczana glosno – w takich warunkach bym nie mogl pracowac 🙂