Brak dyspozycyjności w CV

Pracodawcy często w ogłoszeniach o pracę podkreślają kwestię dyspozycyjności pracownika jako bardzo ważną. Co zrobić jeśli nie jesteśmy pracownikiem dyspozycyjnym? Lub jesteśmy dyspozycyjni jedynie w określonym zakresie? Czy pisać o tym w CV czy nie?

Oczywiście otwarte napisanie o tym, że nie jesteśmy dyspozycyjni, może przekreślić nasze szanse na pracę. Z drugiej strony, jeśli pracodawca oczekuje, że będziemy pracować np. weekendami a dla nas jest to zupełnie nie możliwe, to niezależnie od tego jak bardzo będziemy pasować mu w innych aspektach (umiejętności, doświadczenia), to i tak nie dostaniemy pracy. Jak zatem z tego wybrnąć?

Przeczytaj uważnie ogłoszenie – jeśli podkreślono w nim, że konieczna będzie praca wieczorami lub w weekendy, a Ty nie jesteś w stanie pracować w takich godzinach czy dniach, lepiej po prostu nie wysyłać CV. Jeśli pracodawca pisze, że potrzebuje kogoś do pracy w weekendy, to z reguły nie jest to napisane bez powodu.

Jeśli pracodawca podkreśla w ogłoszeniu pracę weekendową, a ty studiujesz zaocznie i musisz mieć jeden bądź dwa weekendy wolne, a w pozostałe możesz pracować, to warto wysłać CV – może bowiem okazać się, że każdy weekend nie będzie potrzebny i umówić z pozostałymi pracownikami. Taką sytuację warto jednak zaznaczyć w CV. Robimy to w dwóch miejscach – tam gdzie opisujemy wykształcenie piszemy, że studia kontynuujemy w trybie zaocznym oraz w Liście Motywacyjnym (lub treści maila) na końcu informujemy o tym, że jesteśmy w stanie pracować dwa weekendy w miesiącu ze względu na studia. Piszmy o tym ile i kiedy możemy pracować a nie o tym kiedy nie możemy – choć to niby to samo, opcja „jestem w stanie pracować przez dwa weekendy w miesiącu” buduje lepsze wrażenie niż „przez dwa weekendy w miesiącu nie mogę pracować, gdyż studiuje zaocznie”.

Niekiedy dyspozycyjność w oczach pracodawcy oznacza możliwość zostania po godzinach lub wyjazdu raz na czas w delegacje. Wtedy w ogłoszeniu nie ma słowa o weekendach czy nocnych zmianach, a jedynie o potrzebie dyspozycyjności. Skoro zaś nie wiesz w jakim stopniu szef będzie wymagał od ciebie bycia na każde zawołanie, trudno o swojej ograniczonej dyspozycyjności informować w CV. Oczywiście jeśli interesuje Cię praca od 8.00 do 16.00 i ani minuty dłużej, to możesz napisać o tym w Liście Motywacyjnym, ale odzew na Twoje CV najprawdopodobniej nie będzie duży. W takich sytuacjach lepiej więc nic nie pisać o braku dyspozycyjności, a jeśli zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, będzie okazja by poruszyć ten temat z potencjalnym pracodawcą.

Tagi: