10 Zawodów dla tych, którzy chcą „być fit”

Kierowca,  pracownik biurowy, manager – oto zajęcia w których trudno o zachowanie dobrej  formy i szczupłej sylwetki – mała ilość ruchu i tendencja do podjadania lub złego odżywiania się w pracy nie sprzyjają byciu fit. Są jednak i takie zawody, w których przytyć jest bardzo ciężko. Jakie to prace?

1. Ratownik wodny – bycie ratownikiem na pływalni czy kąpielisku wymaga doskonałej kondycji i – oczywiście umiejętności pływackich. Kto zaś wiele godzin spędza na basenie rzadko cierpi na otyłość. Wprawie ratownik w czasie godzin pracy z reguły nie męczy się zbytnio fizycznie (nie ratuje w końcu ludzi co 3 minuty), to wymogiem jego pracy jest bycie w dobrej formie.

2. Modelka – każdy kilogram nadwagi w przypadku tego zawodu może zaowocować końcem bycia na topie. Wprawdzie sama praca modelki nie jest aż na tyle wyczerpująca fizycznie by zachować linię przy normalnym trybie odżywiania, ale każda modelka wie, że musi być super szczupła (a wręcz wychudzona), by zachować pracę i popularność.

3. Górnik – praca górnika jest na tyle wyczerpująca fizycznie, że choćby jadł za dwóch, to rzadko kiedy cierpi na nadwagę. Z reguły praca w górnictwie wymaga też doskonałej kondycji i sporej siły, zatem zamiast hodować tłuszcz, górnicy najczęściej są umięśnieni i żylaści.

4. Pracownik budowlany – w dość podobnej do górników sytuacji są pracownicy budowlani. Praca zwykle w trybie dłuższym niż 8 godzin dziennie, oraz spory wysiłek fizyczny powodują, że nawet pijąc spore ilości piwa po pracy, przytyć jest dość trudno. Jeśli zaś widzisz budowlańca z brzuszkiem, to najczęściej jest to majster.

5. Instruktor fitness – zainteresowanie różnymi formami aktywności fizycznej jest coraz większe – widać to po stale powstających miejscach w których można korzystać z takich zajęć jak pilastes, joga, tai-chi, siłownia, spinning itd. Każde te zajęcia prowadzone są przez instruktorów. Część z nich żyje z prowadzenia zajęć, część robi to dodatkowo – w obu opcjach, prowadzący zajęcia ma na tyle dużo ruchu, że wagi raczej nie nabierze – co najwyżej mięśni.

6. Policjant / strażak – choć o policjantach z brzuszkiem żywiących się głównie pączkami krążą legendy, to tak naprawdę większość policjantów musi mieć doskonałą kondycję fizyczną i osób z nadwagą spotkamy w straży czy w policji nie wiele.

7. Listonosz – choć wśród listonoszy zdarzają się osoby z nieco większym brzuszkiem, to w tej pracy trzeba się naprawdę postarać by przytyć. Codzienne dźwiganie przez wiele kilometrów ciężkiej torby z listami i rachunkami to spory wysiłek fizyczny.

8. Aktor – wprawdzie nie wszyscy aktorzy są szczupli, ale posiadają niezwykłą wprost motywację do tego, by dopasować się do proponowanej roli, nawet wtedy, kiedy wymaga to zrzucenia sporej wagi. Przypomnijcie sobie chociażby Christiana Bale , który dla roli w Mechaniku schudł 27 kg, czy Natalie Portman, która dla Czarnego Łabędzia schudła ponad 10 kg (a i tak nie miała już z czego chudnąć).

9. Choreograf – odpowiadając za przygotowanie układu tanecznego, choreograf sam musi być tancerzem i musi potrafić zaprezentować tancerzom ruchy, które składają się na całość układu tanecznego. Praca choreografa to więc, poza częścią koncepcyjną również długie godziny spędzone na parkiecie. Ci zaś, którzy oglądają zmagania gwiazd w programie Taniec z  Gwiazdami wiedzą, że nie jest to wcale sprzyjające zachowaniu oponki nad pasem zadanie.

10. Nauczyciel W-F – szczególnie w klasach młodszych, nauczyciel W-F często ćwiczy wraz z dziećmi. Musi być też sprawny by pokazać im ćwiczenia jakie mają wykonywać. W efekcie 4-5 godzin dziennie takiego ruchu nie pozwala nabrać wagi. Oczywiście jeśli nauczyciel na przerwach nie raczy się drożdżówkami.

Oczywiście nie wystarczy wybrać odpowiedniego zawodu, by mieć pewność, że zawsze będziemy szczupli. Nasza waga zależy również od budowy ciała, trybu życia i nawyków żywieniowych. Jeśli nie podjadamy w biurze i racjonalnie się odżywiamy, to nawet stricte siedząca praca nie przysporzy nam dodatkowych kilogramów, a jeśli mamy fantazję objadać się kilkoma paczkami chipsów dziennie, to choćbyśmy spacerowali z ciężką torbą listonosza i po 40 km dziennie, nie na wiele się nam to zda.

Znacie jeszcze inne zawody, które sprzyjają byciu fit?