Specjalista od carvingu – zawód niecodzienny

Z kim kojarzy się Wam artysta? Malarzem, rzeźbiarzem, kompozytorem? Wszystkie te obszary sztuki wymagają talentu i wielu lat pracy nad jego rozwojem. Czy jednak można artysta nazwać osobę, która rzeźbi w arbuzie lub wykrawa kruche kompozycje z jajek? Specjaliści od carvingu, choć najczęściej rzeźbią w owocach i warzywach, czerpią inspirację również z innych materiałów. Niektórzy zaś, swoje hobby przekuli w pasję, która daje im na tyle stabilne wynagrodzenie, że można powiedzieć, iż carving jest ich pracą.

Aby zostać specjalista od carvingu, przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w zestaw specjalnych noży, które umożliwiają precyzyjne wycinanie i nacinanie materiału w którym się rzeźbi. Kolejnym krokiem jest zaś poznanie techniki i wielogodzinne praktyki. Jeśli odkrywacie w sobie żyłkę artystyczną a przy tym macie morze cierpliwości i zręczne palce może warto rozważyć taka ścieżkę kariery? W czym możecie się specjalizować?:

Carving jajeczny

W przypadku jajek, rzeźbi się najczęściej jaja strusie. Są odpowiednio duże a ich skorupka na tyle twarda, by móc uzyskać niemalże koronkowy efekt. Rzeźbione wydmuszki strusich jaj sprzedawane są kolekcjonerom za naprawdę niezłe pieniądze.

Carving owocowy

Owoce wycinane w fantazyjne wzory wykorzystuje się najczęściej do dekoracji przy bankietach i cateringach. W Polsce, pod kierunkiem Mistrza Carvingu Marka Rybackiego działa szkoła prowadząca kursy dla zainteresowanych. W Polsce, specjalistów od carvingu owoców jest zaledwie kilkuset.

Carving mydlany

Rzeźbić i wycinać wzory można również w mydle. Takie produkty sprzedaje się potem jako ozdobne prezenty.

Carving książek

Wycinanie rzeźb z książek to już nieco mniej spotykany rodzaj carvingu. Dzieła Long Bin-Chen – tajwańskiego artysty wykonane są ze stosów książek przeznaczonych na przemiał. Wyglądają dość niecodziennie, a ich wykonanie wymaga ogromnej precyzji.

Carving serowy

Carving w produktach spożywczych jest chyba najbardziej popularny. Wyrzeźbione produkty wykorzystywane są potem w dekoracji, a po imprezie mogą zostać zjedzone. Zresztą rzeźb Sary Kaufmann nie da się przechowywać długo, gdyż rzeźbi ona w serze cheddar. Po kilku tygodniach, taka rzeźba miała by już cokolwiek niepokojący zapach.

I co, przekonałam Was, że warto kupić narzędzia do carvingu?