PR-owcy zadowoleni ze swojej pracy

pr PR owcy zadowoleni ze swojej pracy Czy specjaliści Public Relations, ludzie których zawód jest dla wielu absolwentów studiów socjologicznych lub dziennikarskich pracą marzeń są zadowoleni z wykonywanej pracy? Jak wypadamy na tle innych krajów Europy?

European Communication Monitor to doroczne badanie kondycji branży PR przeprowadzane w 43 krajach Europy przez Stowarzyszenia EUPRERA oraz EACD. Po przebadaniu prawie 2000 pracowników Public Relations wiemy już na ile branża PR rzeczywiście jest atrakcyjna, dająca satysfakcję i dobre pieniądze.

Globalnie, praca w Public Relations nie jest zła – zadowolonych z wykonywanej pracy jest 69,2% pracowników (z całej Europy). Najbardziej zadowoleni są zaś pracownicy z Europy wschodniej (czyli między innymi my) – w tym regionie Europy poziom zadowolenia wynosi aż 75%. A za co PRowcy cenią swoją pracę?

  • Interesujące zadania (82,3%)
  • Docenianie ich pracy przez Klientów (71,7%)
  • Wysoki status pracy (61,3%)
  • Stabilność zatrudnienia (48%)

W pracy PRowca „kuleje” zaś work- life balance, możliwości rozwoju kariery oraz wynagrodzenie – te czynniki uznane zostały za najmniej satysfakcjonujące wśród wszystkich badanych.

A ile zarabiają PRowcy w Europie?

17% zarabia do 30.000 Euro rocznie. Na następne progi liczone co 10.000 Euro przypada średnio po około 10% pracowników. Najwyższe pensje mogą wynosić nawet więcej niż 300.000 Euro rocznie – tyle zarabia jednak ułamek PRowców – 1,3% Bardzo mocno widać tu dysproporcje płciową – w grupie najmniej zarabiających specjalistów Public Relations 2/3 stanowią kobiety. Przy najwyższych zarobkach, kobiety stanowią zaledwie ułamek kadry. Te świetne pensje nie dotyczą jednak rynku Europy Wschodniej – u nas (i innych krajach bloku wschodniego) większość specjalistów ds. PR zarabia poniżej 40.000 Euro rocznie. Nieco lepiej jest w Europie Południowej.  Dla PRowca najlepsza pod względem pensji jest Europa Zachodnia – jedynie ułamek badanych zarabia poniżej 30.000 Euro – reszta osiąga znacznie wyższe przedziały wynagrodzeń.

W porównaniu do badania zeszłorocznego, European Communication Monitor zauważa, że pensje spadły i pojawiło się też znacznie więcej osób, których wynagrodzenie plasuje się w najniższym przedziale. Badania wynagrodzeń prowadzone przez EUPRERA nie do końca jednak są w stanie odzwierciedlić naszej gospodarki, w której 30.000 Euro dochodu rocznie brutto, wcale nie jest taka znów złą pensją i wiele osób by sobie takiej życzyło.

W Polsce rynek pracy dla specjalistów PR sukcesywnie rośnie – z badań proto.pl wynika, że w 2010 roku mocno wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku liczba ogłoszeń kierowana do tej grupy, przekraczając nawet zapotrzebowanie na PRowców z 2008 roku, który był uważany za dobry dla branży rok.  Szanse na pracę w obszarze Public Relations zatem są a pensje, nawet jeśli nie Europejskie, to z reguły są wyższe niż średnia krajowa. Najlepiej jednak, chcąc robić karierę w branży, mieszkać w Warszawie – 2/3 ogłoszeń pochodzi bowiem ze stolicy.

Dodaj komentarz