PR-owcy zadowoleni ze swojej pracy

Czy specjaliści Public Relations, ludzie których zawód jest dla wielu absolwentów studiów socjologicznych lub dziennikarskich pracą marzeń są zadowoleni z wykonywanej pracy? Jak wypadamy na tle innych krajów Europy?

European Communication Monitor to doroczne badanie kondycji branży PR przeprowadzane w 43 krajach Europy przez Stowarzyszenia EUPRERA oraz EACD. Po przebadaniu prawie 2000 pracowników Public Relations wiemy już na ile branża PR rzeczywiście jest atrakcyjna, dająca satysfakcję i dobre pieniądze.

Globalnie, praca w Public Relations nie jest zła – zadowolonych z wykonywanej pracy jest 69,2% pracowników (z całej Europy). Najbardziej zadowoleni są zaś pracownicy z Europy wschodniej (czyli między innymi my) – w tym regionie Europy poziom zadowolenia wynosi aż 75%. A za co PRowcy cenią swoją pracę?

W pracy PRowca „kuleje” zaś work- life balance, możliwości rozwoju kariery oraz wynagrodzenie – te czynniki uznane zostały za najmniej satysfakcjonujące wśród wszystkich badanych.

A ile zarabiają PRowcy w Europie?

17% zarabia do 30.000 Euro rocznie. Na następne progi liczone co 10.000 Euro przypada średnio po około 10% pracowników. Najwyższe pensje mogą wynosić nawet więcej niż 300.000 Euro rocznie – tyle zarabia jednak ułamek PRowców – 1,3% Bardzo mocno widać tu dysproporcje płciową – w grupie najmniej zarabiających specjalistów Public Relations 2/3 stanowią kobiety. Przy najwyższych zarobkach, kobiety stanowią zaledwie ułamek kadry. Te świetne pensje nie dotyczą jednak rynku Europy Wschodniej – u nas (i innych krajach bloku wschodniego) większość specjalistów ds. PR zarabia poniżej 40.000 Euro rocznie. Nieco lepiej jest w Europie Południowej.  Dla PRowca najlepsza pod względem pensji jest Europa Zachodnia – jedynie ułamek badanych zarabia poniżej 30.000 Euro – reszta osiąga znacznie wyższe przedziały wynagrodzeń.

W porównaniu do badania zeszłorocznego, European Communication Monitor zauważa, że pensje spadły i pojawiło się też znacznie więcej osób, których wynagrodzenie plasuje się w najniższym przedziale. Badania wynagrodzeń prowadzone przez EUPRERA nie do końca jednak są w stanie odzwierciedlić naszej gospodarki, w której 30.000 Euro dochodu rocznie brutto, wcale nie jest taka znów złą pensją i wiele osób by sobie takiej życzyło.

W Polsce rynek pracy dla specjalistów PR sukcesywnie rośnie – z badań proto.pl wynika, że w 2010 roku mocno wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku liczba ogłoszeń kierowana do tej grupy, przekraczając nawet zapotrzebowanie na PRowców z 2008 roku, który był uważany za dobry dla branży rok.  Szanse na pracę w obszarze Public Relations zatem są a pensje, nawet jeśli nie Europejskie, to z reguły są wyższe niż średnia krajowa. Najlepiej jednak, chcąc robić karierę w branży, mieszkać w Warszawie – 2/3 ogłoszeń pochodzi bowiem ze stolicy.