Najczęstsze błędy kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Czy kandydat który żuje gumę podczas rozmowy kwalifikacyjnej może zostać potraktowany poważnie przez rozmówcę? A co z osobą, która bez żenady odbiera telefon w trakcie wywiadu i umawia się z koleżanką na kawę? Jakie błędy podczas rekrutacji kandydaci popełniają najczęściej?

CareerBuilder – nasza kopalnia sondaży z USA, zapytał rekruterów o to, z jakimi błędami popełnianymi przez potencjalnych pracowników najczęściej spotkali się podczas spotkań z kandydatami. Oto ranking:

W Polsce (opierając się na własnych doświadczeniach), stwierdzam że najczęstszym błędem jest odbieranie telefonu podczas spotkania (choć zdarza się znacznie rzadziej niż 3-4 lata temu) oraz brak pytań ze strony kandydata na spotkaniu. Żucie gumy przez kandydata zdarzyło mi się tylko raz (ale za to kandydat był święcie oburzony zwróceniem mu na ten fakt uwagi). Za to niezwykle rzadko zdarza mi się nieodpowiednio ubrany kandydat. Ze specyfiki naszego naszego rynku dodałabym za to kandydata „na bani” oraz kandydata przyprowadzanego przez mamę (w przypadku osób ok 20-22 lat).

A czy Wam zdarzyło się żuć gumę przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej?