Lista nieuczciwych pracodawców?

Wyobrażacie sobie dostęp do rejestru nieuczciwych pracodawców? Zarówno tych, którzy nie oferują nawet najniższej krajowej, jak i tych, którzy nie płaca za nadgodziny, nie robią wypłat w terminie, podpisują umowy cywilno – prawne zamiast umów o pracę lub po prostu wcale nie płacą? Sytuacja szukania pracy byłaby znacznie bardziej bezpieczna prawda? W Wielkiej Brytanii powstać ma ogólnie dostępny rejestr – na razie tylko tych, którzy nie zachowują pensji minimalnej.

Zgodnie z zapowiedziami rządu,w Wielkiej Brytanii ma powstać na rejestr pracodawców, którzy nie przestrzegają prawa pracy w zakresie pensji minimalnej. Jeśli proponują pracownikom niższe stawki (i zostaną na tym przyłapani), ich dane pojawia się na liście, do której dostęp będą mieć pracownicy, potencjalni kandydaci do pracy oraz kontrahenci. Rząd planuje równocześnie z tworzeniem rejestru uruchomienie kampanii społecznej, która zapozna zainteresowanych z projektem – chodzi o to, by nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, ale również spowodować by z usług przedsiębiorców, którzy nie są uczciwi wobec pracowników nie korzystać.

Dane pracodawców znajdą się na liście dopiero wtedy, kiedy zostaną oni prawomocnie uznani winnymi zarzucanych im czynów (czyli celowego doprowadzenia do sytuacji, w której pensja pracownika jest niższa niż najniższa krajowa).

Ciekawe czy świadomość tego, że kontrahent jest nieuczciwy wobec pracowników może powstrzymać od robienia z nim biznesów? Jak uważacie?

źródło: personeltoday.com