Chcesz wydać się bardziej inteligentny? Załóż okulary na spotkanie rekrutacyjne

okularnik na interwiev Chcesz wydać się bardziej inteligentny? Załóż okulary na spotkanie rekrutacyjneCzy okulary mogą być prostą techniką manipulacji, która sprawi, że Twoje notowania podczas spotkania rekrutacyjnego wzrosną? 43% ludzi ocenia osoby noszące okulary za bardziej inteligentne. Co trzeci człowiek uważa okularnika za większego profesjonalistę. A za to wszystko znów winne są stereotypy

Z badań statystycznych na które powołuje się Cary Cooper – badacz z Uniwersytetu Lancaster wynika, że kandydaci do pracy którzy noszą okulary mają większe szanse na zatrudnienie w zawodach w których ceni się wysoki poziom kompetencji i inteligencji – wszystko dlatego, że opieramy się na stereotypie, który mówi o tym, że okularnik jest mądrzejszy niż osoba nienosząca okularów (zakładamy bowiem podświadomie, że wada wzroku powstała w wyniku przeciążania go czytaniem – niestety to, że wzrok można stracić siedząc godzinami przed monitorem i grając w gry komputerowe, nie przychodzi nam do głowy).

Przy okazji sprawdzania tego, czy okulary mogą poprawić nasze notowania u potencjalnego szefa zapytano również kandydatów do pracy, czy zgodziliby się na przyjście na spotkanie rekrutacyjne w okularach (o niekorekcyjnych szkłach), gdyby dzięki temu mogli sprawić wrażenie osoby bardziej kompetentnej. 40% założyłoby okulary bez wahania.

Cary Cooper wysnuł przy okazji badań jeszcze jedną tezę- otóż to, że osoby w okularach postrzegane są jako bardziej inteligentne może wynikać też z tego, że świadomość istnienia takiego stereotypu sprawia, że stajemy się bardziej pewni siebie i dlatego lepiej wypadamy na spotkaniu. Ta teza wydaje się jednak dość karkołomna – mogłaby zadziałać tylko wtedy, gdyby okulary zakładane były „od wielkiego dzwonu” – przy codziennym ich użytkowaniu, trudno oczekiwać nagłego wzrostu pewności siebie po ich założeniu na rozmowę.

Drodzy okularnicy – czy macie poczucie, że inni ludzie postrzegają Was automatycznie jako bardziej kompetentnych? Czy widzicie różnice w zachowaniu innych, kiedy zamiast okularów założycie soczewki?

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Chcesz wydać się bardziej inteligentny? Załóż okulary na spotkanie rekrutacyjne”

 1. Andrzej napisał(a):

  „to, że wzrok można stracić siedząc godzinami przed monitorem i grając w gry komputerowe, nie przychodzi nam do głowy” – dobrze dla okularników, przynajmniej nie słyszą:

  „na to stanowisko raczej pana/pani nie zatrudnimy, ale z powodu wyrobionej koordynacji wzrokowo-ruchowej będzie pan/pani odpowiednią osobą do pracy przy taśmie” 😉

 2. jak sie pisze konsultant, ludzie! napisał(a):

  Konsultand ds. sprzedaży internetowej

  East Service
  Poznań

 3. chcemy zbudować kraj na akwizycji? napisał(a):

  to jakieś bzdury – praca dla ludzi, którym nie chce się pracować. Idiotyczny portal dla pajaców w garniturkach i butach w szpic (tu można by coś poprawić, ale potrzeba trochę komórek szarych).

 4. Fortestyle napisał(a):

  Tzw. zerówki są teraz mega popularne. Każdej durnej lasce wydaje się się, że ukryje swoją głupotę za kujonkami…