10 zawodów dla miłośników zwierząt

Kochasz zwierzęta i chciałbyś przez całe życie być z nimi związany swoją pracą? Oto 10 propozycji zawodów, które gwarantują bycie blisko zwierząt w ramach pracy zawodowej. W każdym z nich miłość do zwierząt jest warunkiem koniecznym by pracę swoją wykonywać dobrze.

1. Weterynarz

Aby zostać lekarzem weterynarii trzeba ukończyć 5,5 letnie weterynaryjne studia medyczne w uzyskać prawo do wykonywania zawodu nadawane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną.

Wybierając studia weterynaryjne warto uświadomić sobie, że na zajęciach nie będzie tulenia i głaskania zwierząt – będą za to sekcje oraz inne mało przyjemne zadania, na których będzie się obserwować zarówno ból zwierząt jak i ich przedmiotowe traktowanie – jest to zatem zawód dla wytrwałych i silnych psychicznie. W lecznicach dla zwierząt pracują również technicy weterynarii – absolwenci techników weterynaryjnych, które trwają 4 lata.

2. Treser zwierząt

Szkolenia dla psów prowadzone są przez profesjonalnych treserów zwierząt, którzy są członkami Związku Kynologicznego w Polsce oraz zdały egzamin w ZKwP (wymagane jest tu wyszkolenie własnego psa do odpowiedniego poziomu). Niestety nie ma odpowiednich przepisów, które regulowałyby prawie to, kto może otworzyć szkołę szkolenia dla psów – niestety teraz może to zrobić praktycznie każdy, zatem warto uważać kiedy sami zapisujemy się z psem do szkoły tresury.

Jak podaje wp.pl zarobki początkujących trenerów wynoszą ok. 1500 zł. Trener z renomą, może zarabiać do 8.000 zł.

3. Groomer

Psi fryzjer to osoba, która pracuje w zakładzie pielęgnacji psów. Poza dbaniem sierść i trymowaniem, groomer zajmuje się również dbaniem o pazury i uzębienie zwierząt. Psi fryzjerzy często dbają również o przygotowanie zwierząt do wystaw. Aby zostać groomerem trzeba ukończyć specjalistyczny kurs organizowany w kilku miejscach w kraju.

4. Petsitter

Zawód petsittera dopiero w Polsce raczkuje, ale wydaje się dość przyszłościowy – w końcu właściciele czworonogów (a także rybek czy gryzoni) również chcą czasem mieć wakacje. Petsitter opiekuje się zwierzętami w domu właściciela lub w specjalnie tworzonych hotelach dla zwierząt.

5. Pracownik ZOO

Zdobyć pracę w ZOO nie jest łatwo – mimo tego, że mamy kilka takich miejsc w kraju, etaty się niestety nie mnożą, a rotacja jest niska. Osoby, które mają wykształcenie zootechniczne, biologiczne lub ukończone technikum weterynaryjne mają większe szanse na prace w ZOO. Większość ogrodów zoologicznych przyjmuje do pomocy wolontariuszy – w zależności od ogrodu, trzeba mieć ukończonych 16 lub 17 lat i w przypadku osób nieletnich wymagana jest zgoda rodziców. Nawet jednak osoby, które pracowały kilka lat jako wolontariusze nie zawsze mogą liczyć na pracę. Praca w ZOO to zdecydowanie praca dla pasjonatów – zarobki są dość niskie, a w niektórych przypadkach praca może być niebezpieczna. Za to pracownicy chwalą sobie dobrą atmosferę pracy oraz robią to, co naprawdę lubią.

Aby pracować w ZOO, trzeba mieć przede wszystkim „rękę do zwierząt” – zwierzęta świetnie wyczują osobę, której naprawdę na nich zależy.

6. Psi psycholog

Psycholog zwierząt to najczęściej osoba, która po ukończeniu studiów psychologicznych zdecydowała się na ścieżkę specjalizacyjną w tym zakresie (np. studia podyplomowe „Psychologia Zwierząt” w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie). W Polsce jeszcze nie chodzimy masowo ze zwierzętami do psychologa, ale trend na zachodzie jest coraz silniejszy, zatem są szanse, że i u nas się rozwinie. Czym zajmuje się psi psycholog? Przede wszystkim pomocą w leczeniu zaburzeń behawioralnych u zwierząt domowych, ale również pomocą „świeżym” właścicielom czworonogów w tym, jak mają postępować ze swoimi pupilami, by te były szczęśliwe (a meble całe).

7. Leśniczy

Leśniczy jest pracownikiem Służby Leśnej w nadleśnictwie. Opiekuje się lasem w ramach powierzonego obszaru. To praca dla tych, którzy chcą zamieszkać na uboczu i być stale w kontakcie z naturą. Poza opieką nad florą, leśniczy zajmuje się też zwierzętami występującymi na podległym terenie. Płaca nie jest bardzo wysoka, ale leśniczy mieszka bezpłatnie w gajówce i z reguły ma też deputat na ogrzewanie oraz benzynę. Aby zostać leśnikiem, trzeba ukończyć technikum leśne (jest ich w Polsce kilkanaście – np. w Lesku, Białowieży, Tucholi, Goraju, Rogozińcu). Można też kontynuować naukę w szkołach wyższych (Akademie Rolnicze w Poznaniu i Krakowie, oraz SGGW w Warszawie) na kierunku leśnictwo.

8. Dziennikarz w czasopiśmie dla hobbystów

Ta praca to połączenie pasji do pisania z miłością do zwierząt. Aby dostać się do redakcji czasopisma dla miłośników zwierząt (a jest ich niemało – np. „Cztery Łapy”, „Mój pies”, „Kot”, „Kocie sprawy”, „Psy myśliwskie”, „Przyjaciel pies”, „Fauna&Flora”) najlepiej ukończyć studia dziennikarskie.

9. Sprzedawca w sklepie zoologicznym

W większości sklepów zoologicznych mamy obecnie poza karmą i gadżetami również zwierzęta wystawione na sprzedaż. Rybki, gryzonie, ptaki, gady a niekiedy nawet kotki czy psy dostępne w sklepie wymagają opieki ze strony pracowników. Do dobrego wykonywania tej pracy przydaje się też szeroka wiedza na temat potrzeb zwierząt. Wada tego zawodu, to dość niskie pensje i marne możliwości awansu.

10. Pracownik schroniska dla zwierząt

Dzięki serwisom społecznościowym i wielu akcjom społecznym sytuacja zwierząt w schroniskach nieco się poprawia, ale i tak pozostawia wiele do życzenia. Samotne, opuszczone, często po przejściach zwierzęta ogląda się w tej pracy codziennie. Osoba, która zdecyduje się na pracę w schronisku, najpierw powinna spróbować wolontariatu, by przekonać się czy na pewno chce w ten sposób pracować ze zwierzętami. Choć praca jest satysfakcjonująca, to niesie również wiele trudnych psychicznie sytuacji.

Znacie jeszcze inne zawody, w których spełni się osoba kochająca zwierzęta?