Rozmowa kwalifikacyjna na nianię -czego się spodziewać?

Praca w charakterze niani opiekującej się małym dzieckiem, to dla studentek całkiem niezła opcja na dodatkowy zarobek. W wielu przypadkach studia (zwłaszcza zaoczne) można pogodzić z opieką nad dzieckiem, a wynagrodzenie dla niani może być satysfakcjonujące – zwłaszcza w porównaniu do innych alternatyw dostępnych studentom. Jak zatem przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko niani i czego się spodziewać?

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko niani różnić się będzie od typowej rozmowy – po pierwsze, przeprowadzają ją rodzice, a nie żaden rekruter, a po drugie, rodzice mają zamiar osobie która zatrudnią powierzyć swoje dziecko – to zaś sprawia, że są bardziej wnikliwi i podejrzliwi niż nawet najbardziej paranoidalny szef. Jakie pytania mogą zatem paść podczas spotkania?

Doświadczenie

Przede wszystkim przygotuj się na to, że rodzice bardzo wnikliwie przeanalizują Twoje CV, pytając cię nie tylko o studia (największe szanse mają studentki kierunków pedagogicznych), ale o całe doświadczenie zawodowe. Jeśli masz doświadczenie w opiece nad dziećmi, na tym skupią się najbardziej. Będą tu padać pytania o konkretne sytuacje – sposób pracy, ilość godzin spędzanych z dzieckiem, aktywności, które były z nim podejmowane, opinie o rodzicach, trudne sytuacje których doświadczyłaś. Wielu rodziców poprosi również o numer telefonu do poprzednich pracodawców – dobrze mieć je przygotowane.

Badanie wiedzy

Kolejna porcja pytań dotyczyć będzie wiedzy na temat opieki nad dziećmi – zasad pierwszej pomocy, znajomości psychologii dziecka w wieku w którym jest nasz podopieczny, karmienia, zapewniani dziecku bezpieczeństwa.

Pytania sytuacyjne

Rodzice bardzo często przechodzą do pytań, które mają pokazać im, na jaki rodzaj opieki mogą liczyć ze strony niani. Znają swoje dziecko, wiedzą więc czego można się po nim spodziewać. Pytania mają więc charakter historyjek lub scenek typu „A co zrobiłaby Pani gdyby dziecko….” Możesz być prawie pewna, że każda z tych historyjek oparta jest na zachowaniu się dziecka, którym przyjdzie Ci się zajmować.

Podczas spotkania bądź rozluźniona i uśmiechnięta – w tej pracy, jak chyba w żadnej innej liczy się to, czy Twoi potencjalni pracodawcy „poczują cię” czy nie. Jeśli między Wami nie zaiskrzy i nie pojawi się nić porozumienia, nawet największe doświadczenie na nic się nie zda.