Pracownik mniej atrakcyjny ma pracować w nocy

fabryka1 Pracownik mniej atrakcyjny ma pracować w nocyZarzut dyskryminacji pracowników ze względu na wygląd, wytaczają jednemu z managerów fabryki LG Display w Biskupicach Podgórnych pracownicy. Według nich, manager osoby starsze i mniej atrakcyjne przesunął na nocna zmianę, tak by nie byli oni obecni w pracy w momencie, kiedy fabrykę będzie wizytował prezes z centrali formy z Korei. Sprawą zajął się PIP.

Nie wiadomo jakich dokładnie słów użył manager, ale dyrektor generalny fabryki LG potwierdza, że rzeczywiście w wyniku przyjazdu prezesa doszło do przetasowań w układzie zmian w fabryce. Jak jednak twierdzi dyrektor nie chodziło o to, by na zmianie dziennej pracowali tylko „młodzi i piękni”, ale szybcy i efektywni – fabryka ma równać bowiem do Koreańskich standardów i chodziło o to, by prezes z Korei mógł zobaczyć najsprawniejszych pracowników w akcji.

Teraz, jedna z urażonych pracownic chce wytoczyć firmie proces o dyskryminację i jeśli sąd doszuka się jej znamion, fabryka zapłaci odszkodowanie. W takim przypadku, jego wysokość w najniższym wymiarze wynosiłaby równowartość najniższego wynagrodzenia.

Jak widać, nasi pracownicy biorą przykład z zachodu i zaczynają walczyć o swoje prawa. Pytanie tylko, czy to co można zyskać – czyli zarówno pieniądze, jak i poczucie sprawiedliwości, warte są utraty pracy (bądźmy bowiem realistami – na to pracownik który wystąpi przeciwko firmie ma spore szansę) – czy w takiej sytuacji jak pracownice w Biskupicach, zdecydowalibyście się walczyć?

źródło:wp.pl

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Pracownik mniej atrakcyjny ma pracować w nocy”

 1. sneyk napisał(a):

  Oczywiście że walczyć. Mamy teraz też do dyspozycji pozew zbiorowy. Nie wolno zostawiać takich spraw, bo nic w tym kraju się nie zmieni na rynku pracy. Fabryka funkcjonuje dobrze także dzięki tym starszym i „brzydkim” ale dobre wrażenie i PR jest ważniejszy.

 2. ryszard napisał(a):

  Myślę że nie jest to odosobniony przypadek. Podobne praktyki stosują też w innych zakładach.W zakładzie, w którym pracowałem też były takie przypadki. Nie podobała się dyrektorowi fizjonomia jakiegoś operatora, zabraniał kierownikowi obsadzać go na maszynie na dziennych zmianach, lub kiedy miał przyjechać właściciel firmy. I nie jest to spowodowane efektywniejszym czy sprawniejszym wykonywaniem zadań przez młodszego pracownika.W praktyce ten starszy, jest szybszy i sprawniejszy bo młodemu się nie chce za „takie” pieniądze. A takie praktyki stosowane przez przełożonych świadczą o nie kompetencji i przypadkowym doborze kadry kierowniczej.Większość pracowników nie będzie się sądzić z pracodawcą w obawie o pracę i utratę i tak niskich dochodów.

 3. real napisał(a):

  w glowach im sie przewraca w tym wroclawiu i okolicach, na wschodzie nikomu by to nie przeszkadzalo, aby miec prace.

 4. Andrzej2d napisał(a):

  Oczywiście że to była słuszna decyzja. Jestem pełen podziwu i uznania dla firmy LG za ich innowacyjny i dość kreatywny sposób podejścia na zagadnienia związane z efektywnością pracowników. Dzięki temu kobiety będą się depilowały, malowały i chodziły do SPA co nie wątpliwie wpłynie na lokalny biznes-zwiększy się oferta usług kosmetyczno-pielęgnacyjnych. Dzięki temu dzieci kosmetyczek będą mogły coś zjeść. Proszę spojrzeć-bez podnoszenia pensji dla kobiet firma LG wpłynęła bezpośrednio na ich samozadowolenie,z pewnością czują się dzięki temu bardziej atrakcyjne i do tego mogą więcej pieniędzy wydać na swoje przyjemności ( bo przecież motywacja finansowa to jest taka płytka….) . A starsi pracownicy? Dzięki temu że pracują na III zmianie będą mogli dłużej przebywać w domu-z dziećmi,wnukami jeśli już ich mają. Niesłychane jak firma LG jest prorodzinną firmą i dbającą o swoich pracowników. Firma na MEDAL,tylko zastanawia mnie jedna kwestia. Dlaczego ich produkty są takie gówniane?