Poszukujący pracy bardziej otwarci na internet

W dzisiejszych czasach bycie osobą szukającą pracy, zorientowaną na internet, nie oznacza jedynie śledzenia nowych ogłoszeń na serwisach internetowych – to cały zakres nowych czynności, które jeszcze kilka lat temu nie były możliwe – serwisy społecznościowe, mikroblogi bowiem nie istniały, a firmy (które nawet teraz rzadko wykorzystują te kanały), nie korzystały z nich wcale. Z roku na rok widać jednak, jak mocno zwiększa się zaangażowanie osób szukających pracy w narzędzia, jakie daje internet.

Czy możesz powiedzieć o sobie, że jesteś z trendami na bieżąco i do szukania pracy wykorzystujesz wszystkie możliwe kanały? Czy napisałeś znajomym na Facebooku że szukasz pracy? Czy założyłeś profil w serwisie społecznościowym dla zawodowców, budujesz tam swój wizerunek i informujesz że jesteś zainteresowany zmianą? Czy śledzisz profile mikroblogów twoich wymarzonych firm sprawdzając czy nie pojawiają się na nich nowe ogłoszenia o pracę? Czy prowadzisz bloga w którym kreujesz się na eksperta?

Te czynności naprawdę mogą pomóc z szukaniu pracy. Jak wynika z badań firmy doradczej Hays przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, 45% pracowników uważa, że śledzenie stron potencjalnych pracodawców na serwisach społecznościowych może dać lepszy obraz tego, jak będzie się pracować w danej firmie. 37% osób szukających pracy zwiększyło udział serwisów społecznościowych wykorzystywanych do szukania zatrudnienia i znajomości, 48% uważa, że czynne uczestnictwo w określonych tematycznie forach i grupach zainteresowań w serwisach społecznościowych może pomóc w znalezieniu pracy.

Czas zatem bliżej zapoznać się z możliwościami jakie daje internet. Nawet jeśli nie zdobędziesz dzięki temu pracy, to umiejętność poruszania się w Internecie będzie znaczącym plusem praktycznie w każdej kolejnej pracy, którą przyjdzie Ci wykonywać.