Idealny pracodawca dla matek – Ford

macierzynstwo praca Idealny pracodawca dla matek   FordMatce w pracy nie jest łatwo – zwłaszcza tej świeżo upieczonej, która często wie idąc na urlop macierzyński, że wracać do pracy nie ma po co. Poza tym, pogodzenie macierzyństwa z pracą nie jest łatwe – zwłaszcza w tych miejscach w których mamy deficyt przedszkoli i żłobków. Dla wielu młodych kobiet, decyzja o macierzyństwie jest jednocześnie decyzją o zakończeniu kariery zawodowej. Firmy zaś rzadko pomagają młodym matkom – częściej pracodawcy woleliby, by kobiety nie rodziły. Na tym tle przykład firmy Ford, który uzyskał tytuł  firmy najbardziej przyjaznej macierzyństwu (w Wielkiej Brytanii) świeci przykładem niczym Syriusz. Co takiego zapewnia matkom brytyjski oddział Forda?

Macierzyństwo dla pracownika Forda nie jest problematyczne – firma zapewnia bowiem maksimum wsparcia:

  • 52 tygodnie płatnego urlopu macierzyńskiego niezależnie od stażu pracy (dla pracowniczek, które przepracowały minimum 6 miesięcy przed ciążą jest to 100% wynagrodzenia)
  • W trakcie trwania urlopu pracownik zachowuje prawo do wszystkich przywilejów pracowniczych (zniżki na auto, prawo do bezpłatnej pomocy serwisowej)
  • Warsztaty dla ciężarnych – w trakcie których firma dokładnie wyjaśnia wszelkie przywileje i zasady współpracy z kobietami w ciąży oraz na urlopie macierzyńskim i po powrocie z niego.
  • Możliwość pracy zdalnej, w elastycznych godzinach
  • Do każdej kobiety w ciąży przydzielany jest pracownik działu HR, który bezpośrednio reprezentuje jej interesy, załatwia formalności w firmie i dba o to, by pracownik miał jasność tego co mu się od firmy należy
  • Kobiety na urlopie macierzyńskim zachęcane są do utrzymywania kontaktu z firmą – są zapraszane na wszystkie imprezy integracyjne, otrzymują do domu firmowy biuletyn, wszelkie firmowe informacje są im przekazywane mailowo
  • Firm opłaca zewnętrzny żłobek pracownikowi w wymiarze w jakim pracownik sobie życzy (na okres 8 godzin, wybranych dni itd.)
  • Kobiety, które powracają do pracy i karmią piersią, maja przygotowany specjalny pokój do karmienia, oraz lodówki, w których można składować odciągane mleko
  • W 2009 roku powstał Ford Parents Network – wewnętrzna organizacja skupiająca rodziców, która zarówno stanowi grupę wsparcia, jak i pozwala na bieżące monitorowanie problemów młodych rodziców i reagowanie na nie.

Te wszystkie dodatki oczywiście sporo firmę kosztują. Czy warto? Według danych Forda, z urlopu macierzyńskiego do pracy powraca 98% matek. Poza tym, w porównaniu do średniej populacji, pracownicy Ford’a posiadający dzieci w wieku przedszkolnym są znacznie bardziej zadowoleni z pracy i życia. Chyba zatem warto.

Dodaj komentarz