7 pomysłów na to, jak zarobić na Świętach

W Galeriach Handlowych Święta Bożego Narodzenia w pełnej krasie. Wprawdzie do Świąt jeszcze daleko, ale jeśli obecnie nie masz pracy, a chcesz zarobić parę groszy w świątecznym okresie, warto już zastanowić się na tym, jak z naszymi umiejętnościami, wykorzystać ten jeden z najbardziej lukratywnych dla biznesu okresów w roku. Oto kilka propozycji na to, jak dorobić sobie podczas Świat Bożego Narodzenia.

1. Wynajmij się jako Mikołaj

Najbardziej oczywisty pomysł i jeden z lepiej płatnych. Za dwa – trzy tygodnie pojawią się pierwsze ogłoszenia od firm, które prowadza Mikołajowy biznes i wynajmują Mikołaje i Śnieżynki. Nie musisz jednakże decydować się na pracę dla kogoś – wystarczy że sam umieścisz ogłoszenia w darmowym serwisie, oraz zainwestujesz kilkanaście złotych w druk ulotek, które porozwieszasz w okolicy w której mieszkasz. Warto zrobić to już teraz, bo Mikołaj zarabia nie tylko w Wigilię, ale również 6 grudnia.

2. Własnoręcznie robione ozdoby świąteczne

Rękodzieło od kilku lat świetnie się sprzedaje, a sklepów dla plastyków w których kupić można niezbędne materiały jest sporo – zawsze, jeśli mieszkasz w małym mieście, pozostają sklepy internetowe. Wykonywać można zarówno ozdoby świąteczne, kartki, świece – w zasadzie wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Wystarczy jedynie poświęcić nieco czasu na naukę. W Internecie znajdziesz całą masę poradników oraz filmików instruktażowych na Youtube, które podpowiedzą Ci jak robić i ozdabiać świece, lub jak wykorzystać technikę decoupage na potrzeby świątecznych ozdób. Jak to potem sprzedać? Oczywiście przez internet! Allegro oraz liczne serwisy poświęcone rękodziełu pozwalają na bezpłatne zamieszczanie produktów do sprzedaży. Zawsze też warto pokazać swoje dzieła znajomym – jeśli będą ładne i w korzystnej cenie, pocztą pantoflową dostaniesz sporo zamówień.

3. Wypieki domowe

Nie masz cierpliwości do koralików, ale za to świetnie gotujesz? Coraz mniej osób ma czas na to by własnoręcznie piec czy lepić pierogi. W zaciszu własnej kuchni możesz więc uruchomić świąteczną cukiernię. Ciasta sprzedawać możesz jedynie wśród znajomych – cukiernia ze względu na brak działalności gospodarczej i warunków nakładanych przez Sanepid ich nie kupi, ale jeśli pieczesz dobrze, z zamówień skapnie parę groszy.

4. Opieka nad zwierzętami podczas świąt

Boże Narodzenie nie zawsze oznacza rodzinne spotkanie przy suto zastawionym stole. Rokrocznie coraz więcej osób ucieka na Święta do kurortów, pozostając w nich do Sylwestra. A co w tym czasie z psem czy kotem? Wydrukuj ulotki, porozwieszaj w okolicy, ogłoś się w serwisie internetowym – jeśli nie wyjeżdżasz na święta z domu, równie dobrze możesz zająć się cudzym pupilem.

5. Praca tymczasowa w handlu

Za kilka tygodni, serwisy ogłoszeniowe zaroją się od ogłoszeń z agencji pracy tymczasowej, o poszukiwaniu dodatkowych pracowników – na okres świąt można zostać magazynierem, sprzedawcą, kasjerem. Płaca niezbyt duża, ale lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu, prawda?

6. Przedświąteczne sprzątanie

Pracujący po12 godzin dziennie pracownicy korporacji zdecydowanie nie mają czasu na świąteczne porządki. Mają jednak wystarczająco duże zarobki, by za sprzątanie komuś zapłacić. Procedura pozyskania klientów jak poprzednie – ulotki, ogłoszenia na słupach i w Internecie.

7. Personal shopper (concierge)

Nie mamy w Polsce jeszcze odpowiedniego słowa, które określałoby pracę „personal shoppera”. Mamy jednak ludzi, którzy pracę tą wykonują. Chodzi tu o osobę, która w zastępstwie zrobi zakupy, czy załatwi drobne sprawy – a przed świętami zakupów mamy sporo i wiele osób zapłaci za to, by ich od wyszukiwania i kupowania prezentów odciążyć. Swoje usługi możesz zaproponować nawet większej firmie, która wzorem Procter&Gamble może Twoja osobę, jako concierge zaoferować pracownikom, jako dodatkowy bonus (z firmą rozliczysz się na umowę o dzieło). Jedyne co musisz zrobić, to przygotować ciekawą ofertę i przedstawić jak w firmach w Twoim mieście.

Macie jeszcze inne ciekawe sposoby na wykorzystanie Świąt do tego by zarobić? Zamiast martwić się, że Twoje bezrobocie pozbawi cię możliwości kupienia rodzinie prezentów, rusz głową i wykorzystaj ten czas. Wiele z podanych powyżej propozycji to również opcja dla studentów, którzy nie mogą pracować w pełnym wymiarze godzin.