Osobliwe zawody – podwodny saper

Nie każdy nadaje się do spokojnej pracy biurowej, trwającej od 9.00 do 17.00. Niektórzy, oczekują od swojej pracy nieco większej dawki emocji niż mogą zapewnić faktury, zebrania i excelowe tabelki (choć despotyczny szef potrafi w biurze stworzyć iście wybuchową atmosferę) – czy aż tak wybuchową jak praca podwodnego sapera?

Podwodny saper – jak sama nazwa wskazuje, to osoba, która zajmuje się rozbrajaniem bomb i min,usuwaniem niewypałów, które umieszczone zostały w zbiornikach wodnych – najczęściej na dnie oceanów i mórz. Podobnie jak saper lądowy – ten podwodny również myli się tylko raz. Samo niebezpieczeństwo wygląda jednak inaczej. W wybuchu miny podwodnej, największym zagrożeniem życia jest fala uderzeniowa, która doprowadzić może do śmierci nurka kilka godzin po wybuchu – wystarczy, że znajduje się on ..kilometr od eksplozji. Przy odległości kilkudziesięciu metrów na przeżycie nie ma żadnych szans – ciało nurka zostaje zgniecione. Pracę saper podwodny ma też o tyle cięższą, że poza standardowym stresem musi jeszcze znieść ciśnienie wody i poradzić sobie w niekiedy bardzo ekstremalnych sytuacjach.

Aby zostać saperem podwodnym, przede wszystkim trzeba być wojskowym. W Polsce, mieliśmy w 1977 roku 1 Dywizjon Saperów Morskich , która została następnie przeformułowana w 4 Batalion Minowania Marynarki Wojennej – rozformowany w 2005 roku. Obecnie w Polsce działa Grupa Płetwonurków Minerów wchodząca w skład Dywizjonu Trałowców – jedna z najbardziej elitarnych jednostek. W Niemczech działa Kampfschwimmerkompanie – elitarna jednostka płetwonurków bojowych. W Wielkiej Brytanii, podwodni saperzy stanowią jednostkę marynarki wojennej – aby dołączyć do zespołu, wystarczy mieć nie więcej niż 32 lata, być w idealnej kondycji fizycznej oraz -być mężczyzną. Kobiety nie są przyjmowane. Mile widziane jest też doświadczenie w zakresie nurkowania.

W Polsce, aby móc dołączyć do Grupy Minerów, konieczne jest zdobywanie kolejnych uprawnień i certyfikatów- całość zająć może kilka lat. Dopiero po zdobyciu wszelkich uprawnień można dołączyć do zespołu.

Płaca wygląda obiecująco – zaczyna się od 16.000 Funtów. Do tego dochodzi 6 tygodni płatnego urlopu. W Polsce, płace nurka minera reguluje ustawa oraz rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy.