Ciekawy zawód – specjalista użyteczności

Rynek pracy nie jest statyczny. Zmienia się zarówno jego dynamika w zakresie dostępności ofert pracy jak i rodzaj tych ofert. Stale pojawiają się nowe zawody, które wymagają określonych, niekiedy niezwykle specjalistycznych umiejętności. Nierzadko, umiejętności takich nie da się zdobyć na żadnym kierunku akademickim. To jednak, że danego zawodu nie ma na liście możliwych kierunków, nie znaczy że nie istnieje i – co więcej – nie jest przyszłościowy! Obecnie najbardziej dynamiczne branże, w których pojawia się najwięcej nowych, dotychczas nieistniejących zawodów to branża IT i branża Internetowa. Specjalista użyteczności, którym chcę Was zainteresować też pochodzi z tych obszarów.

Specjalista użyteczności to osoba, która zajmuje się projektowaniem interfejsów stron i aplikacji pod kątem ich użyteczności dla odbiorcy. Mówiąc bardzo po ludzku, to osoba, która potrafi zaprojektować wygląd poszczególnych elementów strony internetowej w taki sposób, aby jej użytkownik mógł łatwo i intuicyjnie się po niej poruszać i aby dzięki temu przyjemnie mu się po niej poruszało. (Jeśli nie możesz znaleźć jakiejś informacji czy produktu w sklepie internetowym, opuszczasz go i szukasz tego samego w kolejnym prawda? Specjalista od użyteczności dba o to, byś nie tylko nie opuścił sklepu, ale dodatkowo wpisał go do ulubionych i korzystał z niego zawsze).

Bycie specjalistą użyteczności (czy też bardziej z angielska „usability specialist”) wymaga wiedzy o technologiach budowania serwisów i aplikacji, wiedzy psychologicznej, umiejętności analizy, kreatywności, znajomości programów do tworzenia makiet, umiejętności przeprowadzenia testów usability. Obecnie w zawodzie tym pracują ludzie o różnorodnym wykształceniu – od programistów po psychologów, poprzez socjologów czy nawet absolwentów ASP.

Według rankingu U.S. News Best Career 2009, Specjalista Usability Experience uznany został za jeden z najbardziej przyszłościowych i prestiżowych zawodów z roczną pensją $96,200. A ile w Polsce może zarobić specjalista ds. użyteczności? Mini- badania w tym zakresie przeprowadziła Dominika Turzyńska, projektant interakcji w firmie ISTI i podzieliła się z nami wynikami. Przebadana próba nie była liczna, bowiem w Polsce specjalistów usability nie ma aż tak wielu, jakkolwiek widać wyraźnie, że jest to zawód finansowo przyszłościowy. Średnia zarobków wyniosła 4200 zł (wszystkie podane kwoty to kwoty netto), przy czym największa liczba badanych zarabia między 3000-4000zł. 25% badanych zarabia od 7000 w górę.

Pensja specjalisty użyteczności w mocnym stopniu uzależniona jest od stażu pracy. O ile w pierwszym roku pracy zarobki sięgają 2000-3000 zł, o tyle osoba z 3-5 letnim doświadczeniem może liczyć już na zarobki w okolicach 4000 zł. 5-10 lat doświadczenia to zarobki o średniej 7200zł. Zarobki specjalisty użyteczności są jednak bardzo mocno związane z miejscem wykonywania pracy – w Warszawie są znacznie wyższe niż w innych województwach:

Pod względem finansowym, praca w zawodzie specjalisty użyteczności jest więc rozwojowa, a szansa na to, by rynek na specjalistów w tym zakresie się skurczył -bardzo mało prawdopodobna. Zatem jeśli interesuje Was Internet, lubicie analizę, łatwo uczycie się obsługi nowych programów, a psychologia nie jest dla was zupełnie nudna, warto może rozważyć taką ścieżkę kariery?