Potwierdzenie odebrania wiadomości przy wysyłaniu CV

mail z cv1 Potwierdzenie odebrania wiadomości przy wysyłaniu CVCzęść z osób przesyłających aplikacje w odpowiedzi na ogłoszenie, zaznacza przy wysyłce maila żądanie potwierdzenia wysłania wiadomości. Czy to dobry pomysł na upewnienie się, że rekruter otrzymał nasze CV? I co nam tak naprawdę mówi to, że otrzymamy potwierdzenie?

Ostatnio coraz częściej spotykam się z tym, że kandydaci do pracy, wysyłając mail z aplikacją włączają w swoim programie pocztowym opcję żądania potwierdzenia wiadomości. Takie działanie powoduje, że kandydat do pracy zyskuje pewność (po otrzymaniu potwierdzenia), że jego mail dotarł do osoby koordynującej proces rekrutacji – a jak na żądanie potwierdzenia reagują rekruterzy?

Zapytałam o to, za pomocą serwisu Goldenline, kilkunastu profesjonalistów. Okazuje się, że żądanie potwierdzenia otrzymania wiadomości, jest przez nich praktyką dopuszczalną i nie ocenianą negatywnie. Rekruterom nie przeszkadza to, że kandydat do pracy pragnie za pomocą żądania potwierdzenia odebrania wiadomości upewnić się, że jego CV dotarło do rekrutera – zatem z opcji tej, możemy korzystać bez obaw.

Pamiętajmy, że otrzymanie potwierdzenia odebrania wiadomości nie jest równoznaczne z tym, że ktoś nasze CV przeczytał – jest dla nas tylko informacją, że mail doszedł, oraz że został przez kogoś odebrany. Nie zakładajmy jednak, że w momencie kiedy otrzymujemy potwierdzenie, nasze CV zostało przeczytane. Programy pocztowe, wysyłają potwierdzenie w momencie, kiedy odbiorca wiadomości otworzy maila – może się jednak zdarzyć tak, że nasza wiadomość zostaje otwarta po to, by osoba ją odbierająca, mogła ją przesłać do właściwej, odpowiedzialnej za rekrutację osoby (np. kierownika działu) i nasze CV zostanie przeczytane w późniejszym terminie. Warto jednak korzystać z tej możliwości, dzięki niej bowiem, nie musimy niepokoić się o to, że wysłaliśmy CV pod zły, nieistniejący adres, lub też, że nasze CV trafiło do spamu, co niekiedy może się zdarzyć, jeśli korzystamy z darmowych skrzynek pocztowych.

Dodaj komentarz

6 komentarzy to “Potwierdzenie odebrania wiadomości przy wysyłaniu CV”

 1. regus napisał(a):

  „Programy pocztowe, wysyłają potwierdzenie w momencie, kiedy odbiorca wiadomości otworzy maila” – cóż, może i potrafią, ale najpierw ktoś musi tę funkcję włączyć. W moim przypadku ilość automatycznych odpowiedzi wyniosła zaledwie ok. 0,05%.

 2. Luki napisał(a):

  Co do potwierdzenia to osoba odbierająca takiego maila może zawsze kliknąć by jednak nie wysyłać potwierdzenia. Prywatnie, maile z prośbą o potwierdzenie raczej mnie irytują i zazwyczaj nie pozwalam by mój klient poczty ( Thunderbird ) wysłał taką wiadomość zwrotną.

 3. jonek napisał(a):

  Bardzo często się zdarzało, że dostawałem odpowiedź treści: „Twoja wiadomość została skasowana bez przeczytania”… Trochę to dziwne jeżeli aplikacja dotyczy oferty wystawionej dzień wcześniej :/

 4. Sabina Stodolak napisał(a):

  @Luki – może nie wysyłać potwierdzenia – dlatego pytałam innych rekruterów czy blokują takie informacje czy też nie i okazało się, że zdecydowana większość wysyła potwierdzenia. Oczywiście zdarzy Ci się nie raz i nie dwa zablokowanie – niemniej jednak większość rekruterów twierdzi, że potwierdzeń nie blokuje.

  @jonek – jakiego klienta poczty Pan używa? Nie spotkałam się z takim, który wysyła informację o nieprzeczytaniu maila…chyba ze nawiązuje Pan do „świetnego” wynalazku CV-raport. BTW – potwierdzenie w Pana przypadku zdało egzamin – wie Pan że wiadomość dotarła (to że nie została przeczytana, to już inna bajka). Proszę o informacje o kliencie poczty – chętnie wypróbuję.

 5. robson napisał(a):

  Jaka skrzynka albo program pocztowy wysyła takie potwierdzenia: „Twoja wiadomość została skasowana bez przeczytania” ?? To bardzo przydatna informacja którą chciałbym sprawdzić. Wie ktoś?

 6. Chocz napisał(a):

  Thunderbird nie ma potwierdzenia przeczytania wiadomośći