Osobliwe zawody – władca marionetek

lalkarz Osobliwe zawody – władca marionetekNazwa stanowiska brzmi niczym tytuł kiepskiego horroru. Tymczasem na świecie kilkaset osób żyje z robienia marionetek. Niektórzy z nich – jak Barry Gordemer, są nawet sławni, rozpoznawalni i (oczywiście) dość zamożni.

Barry tworzy lalki od 1983 roku. W jego ofercie znajdziemy zarówno zwierzątka i bajkowe postacie, jak i kukiełki znanych postaci ze świata estrady czy polityki. Poza tworzeniem lalek na zamówienie, Barry otworzył również firmę – Handemonium, która tworzy kukiełki na potrzeby spektakli telewizyjnych, reklam, programów dla dzieci.

Oto kilka z jego lalek:

Bycie władcą marionetek nie ogranicza się jedynie do ich tworzenia – trzeba też nimi operować. Zabawa przy tym jest przednia – podkładanie głosu, określona dla każdej lalki motoryka, dają niemalże nieograniczone pole wyobraźni i kreatywności. Praca nie jest jednak jedynie pasmem zabawy i śmiechu – kilka godzin zdjęciowych z ważącą kilka kilogramów lalką w wyciągniętych rękach nieco męczy.

Praca Barry’ego wyrosła z pasji – zajmuje się on jednocześnie produkcja jak i obsługą lalek i marionetek. W rzeczywistości jednak, zwykle praca ta dzielona jest na dwie osoby – kim innym jest lalkarz tworzący lalki, a kim innym operator lalek – czyli aktor o specjalności „lalkarz”. Aktorstwo „lalkowe” można w Polsce studiować na dwóch uczelniach – na Wrocławskim Wydziale Lalkarskim krakowskiej PWST oraz na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku.

Dodaj komentarz

3 Responses to “Osobliwe zawody – władca marionetek”

 1. hello my name is Lurdes olbert
  i live and work in Wroclaw with my family 6 years until now
  i am from Portugal
  i have a project for children and i am looking a person who can make the marionetki
  and can make a price

  my contact is 693 065 927 Lurdes

 2. Agoo Linka says:

  Witam,

  chcialabym zapozyczyc Twoj obraz pod tytulem: Lalkarz. Tworze wlasnie w youtube taki mini teledysk do swojej piosenki i to zdjecie doskonale odzwierciedla zakonczenie utworu…

  pozdrawiam,

  Agoo Linka

  • Sabina Stodolak says:

   Witam
   To jest zdjęcie stockowe, wykupione z zachowaniem praw autorskich. Musi Pani nabyć zdjęcie ze stocku – licencja pozwala jedynie na prezentacje zdjęcia na tym polu eksploatacji na który wykupiono licencję. Pobranie zdjęcia od nas jest naruszeniem praw autorskich twórcy zdjęcia.