Jak zwiększyć produktywność pracowników? Pozwolić im zaprojektować własne miejsce pracy!

wlasne biuro Jak zwiększyć produktywność pracowników? Pozwolić im zaprojektować własne miejsce pracy!Lubicie swoje biura? Na ile Wasz szef pozwala wam na wyrażenie swojego indywidualizmu? A może zabrania trzymania nawet zdjęcia rodziny na biurku? Możliwość personalizacji własnego miejsca pracy okazuje się bardzo korzystna nie tylko z punktu widzenia zadowolenia z pracy pracownika, ale również wpływa pozytywnie na wzrost produktywności! – tak twierdzą przynajmniej psycholodzy z Uniwersytetu Exeter.

W typowej korporacji nie ma miejsca na indywidualizm. Przestrzeń biurowa jest jednostajna i zgodna z identyfikacją wizualną firmy – dominują kolory uznawane za neutralne, ewentualnie związane z logotypem i barwami firmy. Niekiedy pracownicy mogą wprowadzać drobne, osobiste detale w ramach własnego biurka, niekiedy zaś zabrania się im nawet umieszczenia zdjęcia rodziny na biurku. Tymczasem możliwość zaprojektowania własnego miejsca pracy i przyozdobienia go tak, jak lubimy, ma zbawienny wpływ na produktywność.

W ramach badań nad związkiem między przestrzenią biurową i warunkami pracy a efektywnością pracy i samopoczuciem pracowników, dr Craig Knight przebadał blisko 2000 pracowników. Badania prowadzone były zarówno metodą kwestionariuszową, jak i sporządzono dwa eksperymenty, które miały zbadać sposób radzenia sobie z zadaniami w różnych warunkach przestrzeni biurowej. Do jakich wniosków doszedł psycholog?

Otóż okazało się, że im większy wpływ pracownicy mogli mieć na wygląd swojego miejsca pracy, tym bardziej zadowoleni z pracy byli. Wzrastała też ich motywacja. Pracownicy w biurach w których mogli samodzielnie wpływać na to, jak wygląda ich miejsce pracy czuli się w biurze bardziej komfortowo, mocniej identyfikowali z firmą i mieli bardziej pozytywny obraz swojego pracodawcy. Oczywiście, sama dekoracja miejsca pracy nie zapewni poczucia szczęścia w pracy, ale … warto mieć to na uwadze projektując miejsce pracy przyjazne pracownikom.

źródło:eurekalert.org

Dodaj komentarz

One Response to “Jak zwiększyć produktywność pracowników? Pozwolić im zaprojektować własne miejsce pracy!”

  1. wewiórkas says:

    macie do **** tą strone nie da sie zarejestrowac