„Gorąca lista” przed rozmową rekrutacyjną

Jutro o 9.00 masz ważną dla Ciebie rozmowę rekrutacyjną? A czy na pewno odpowiednio się do niej przygotowałeś? Sprawdź punkt po punkcie naszą listę i upewnij się, że wszystko wiesz, o wszystkim pamiętasz i jesteś w pełni gotowy na poranne spotkanie z rekruterem.

Część I Wiedza o firmie

Nie dopuść do sytuacji, w której rekruter złapie cię na tym, że w rzeczywistości nie wiesz do jakiej firmy aplikujesz i czym w zasadzie firma się zajmuje. Sprawdź więc czy:

Część II Wiedza o branży

Każdy pracodawca chciałby zatrudnić osobę, która świetnie orientuje się w jego branży. Jeśli jednak dotychczas w danej branży nie pracowałeś, trudno abyś był w niej ekspertem. Braki wiedzowe można jednak szybko nadrobić i sprawić wrażenie, że branża w której nie masz doświadczenia a do której aplikujesz, nie jest Ci jednak aż tak zupełnie obca. Jak to zrobić?

Część III Wiedza o stanowisku

Nawet taka sama nazwa stanowiska, w zależności od rodzaju firmy i branży, może obejmować nieco inne obowiązki. Częsta praktyką w niektórych firmach jest też nadawanie anglojęzycznych nazw stanowiskom, pod którymi to nazwami kryją się niekiedy naprawdę różnorodne obowiązki – zanim więc udasz się na rozmowę kwalifikacyjną:

Część IV Twoje oczekiwania wobec pracy

Idąc na spotkanie rekrutacyjne chcesz otrzymać propozycję pracy. Czy jednak może to być naprawdę byle co? Raczej nie! Aby więc móc cieszyć się ze swojej pracy i na dłużej związać z firmą, warto zastanowić się przez chwilę, jakie są Twoje oczekiwania wobec nowej pracy. Czego chcesz, o czym marzysz, na co możesz się zgodzić (nawet bez entuzjazmu) a na co nie zgodzisz się w żadnym wypadku. Choć teoretycznie wydaje się nam, że wiemy czego oczekujemy, zaskakująco często kandydaci podczas spotkania rekrutacyjnego nie są w stanie powiedzieć nic więcej ponad banał typu „świetna atmosfera” lub „chcę aby szef płacił na czas”. Przygotowanie listy swoich oczekiwań to nie tylko przygotowanie się do rozmowy, ale również sposób na to, by stworzyć sobie listę pytań do rekrutera, które pozwolą Ci podjąć decyzję co do tego, czy na pewno chcesz pracować w tej firmie. Przed rozmową zadaj więc sobie sam pytania:

Część V Pierwsze wrażenie

Masz tylko kilka sekund na to, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. Poza tym, jeśli polegniesz, drugiej szansy już nie dostaniesz – dlatego, trzeba o pierwsze wrażenie szczególnie zadbać. Podobno wielu managerów podejmuje decyzje rekrutacyjne już na podstawie pierwszego wrażenie. Niezależnie od tego, jak bardzo jest to działanie nieprofesjonalne, nie można go ignorować – w końcu zależy nam na tym, by otrzymać stanowisko, prawda? Zatem zanim w panice rano będziemy przyszywać guzik do koszuli, czy szukać kolejnej pary pończoch, zróbmy dokładny przegląd naszej garderoby:

Choć wydaje się, że takie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej zajmie sporo czasu, w rzeczywistości wystarczy poświecić przygotowaniom 2-3 godziny. Z jednej strony to dużo, z drugiej zaś – jeśli nie mamy pracy to i tak czasu wolnego mamy mało, a lepiej chyba zainwestować nawet kilkukrotnie kilka godzin na przygotowanie niż zmarnować ich kilkadziesiąt na wędrówki po jałowych rozmowach kwalifikacyjnych, z których nic dla nas nie wynika…