Ciekawa praca – kucharz na łodzi podwodnej

Super zarobki, tylko widoki mało interesujące i nieco klaustrofobiczna atmosfera – tak w skrócie można opisać warunki pracy kucharza, który zarabia do 200.000$ rocznie, gotują na … łodzi podwodnej.

Praca kucharza na łodzi podwodnej w zasadzie jest dość podobna do standardowej pracy kucharza – i tu również przez cały dzień nie wychodzi się z kuchni. Zwłaszcza, że przygotować trzeba posiłek dla sporej grupy kilkudziesięciu wygłodniałych od ciężkiej pracy mężczyzn. W trakcie półrocznego rejsu, kucharz wydaje około 22.000 posiłków– całkiem sporo prawda? W odróżnieniu jednak od kucharza w znanej restauracji, kucharz na łodzi podwodnej nie może po pracy pójść na odprężający spacer.

Jedyne światło dzienne, jakie kucharz może zobaczyć to te krótkie chwile „wolności” kiedy skipper pozwoli na wynurzenie. Warunki pracy też nie należą do najlepszych – kuchnia, nawet jeśli jest dobrze doposażona nie oferuje dużej przestrzeni poruszania się i miejsca nie ma w niej zbyt wiele.

Kucharze pracujący w marynarce Australii to najlepiej opłacani „nie oficerowie” w Armii. Ich bazowa pensja wynosi 58,806$ rocznie, ale cała masa dodatków związanych z warunkami pracy powoduje, że ich zarobki rosną do kwot 160 – 200 tys$. W efekcie, jako powód rezygnacji z pracy, australijski kucharz z łodzi podwodnej nigdy nie podaje niskiego uposażenia. Niestety, mimo iż kucharz z australijskiej łodzi podwodnej nie pracuje w stopniu oficera, konieczne jest przejście wojskowego przeszkolenia, które trwa dwa lata.

fot.:Eva Schuster/SXC.hu