Szczerbaty uśmiech = mniejsza szansa na rynku pracy?

Czy kompletność uzębienia może mieć wpływ na szansę na otrzymanie posady? Przy wielu stanowiskach niestety tak – tam, gdzie wymagana jest prezencja (czyli wszelkie formy kontaktu z klientem), braki w uzębieniu mogą zaowocować odrzuceniem kandydata w procesie rekrutacji.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania wśród kandydatów do pracy, pytając o postrzegany wpływ braków w uzębieniu na otrzymanie pracy. Okazało się, że ponad 350.000 osób w Wielkiej Brytanii uważa, że nie otrzymali pracy z powodu bycia szczerbatym. Dla 8% osób, braki w uzębieniu są powodem obniżenia poczucia własnej wartości – w efekcie zaś, taka osoba ma większe trudności „w sprzedaniu się” podczas spotkania kwalifikacyjnego.

Niestety nie wiem ile osób w Polsce nie otrzymało pracy ze względu na powyższy powód, ale rzeczywiście, przy stanowiskach wymagających kontaktu z klientem, taki defekt może być znaczący dla potencjalnej kariery. Niestety, wstawienie zęba to kosztowna sprawa i bezrobotnych nie rzadko nie stać na taką „przyjemność”. Może więc zatem, zamiast inwestować pieniądze unijne w kolejne szkolenia, po których również trudno o pracę, lepiej byłoby zrobić przegląd uzębienia bezrobotnym?