Od wypłaty do wypłaty – tak żyją pracownicy

wyplata spoznienie Od wypłaty do wypłaty – tak żyją pracownicyCoraz wyższe koszty życia oraz fakt, iż spora ilość pracowników zatrudniona jest w oparciu o najniższą krajową sprawiają, że Polacy nie oszczędzają, tylko żyją od wypłaty do wypłaty. Zresztą jest tak nie tylko u nas – według badań  Institute of Payroll Professionals z USA, aż 49% pracowników, ma trudności finansowe, jeśli Szef spóźni się z wypłatą choć jeden dzień. A czy Tobie starcza na dłużej niż „do pierwszego”?

Ponad 10.000 firm w Polsce spóźnia się w wypłatą wynagrodzenia. Dane te pochodzą z PIP, a więc ujęto w statystyce tylko te firmy, wobec których toczy się postępowanie, lub w których odbyła się kontrola – zazwyczaj chodzi więc o okresy dłuższe niż 5-10 dni. Niestety, nawet kilkudniowe opóźnienie w przelewie, może zaowocować tym, że pracownik nie ma pieniędzy na świadczenia lub chleb. Ratunkiem dla wielu okazują się kosztowne „chwilówki” – kredyty obciążone tak wysokim oprocentowaniem, że wraz z pierwszym takim kredytem, najczęściej zaczyna się spirala długów.

A jak jest u Was, czy gdyby szef spóźnił się z wypłata o tydzień, dalibyście sobie radę bez pomocy z zewnątrz lub rodziny?

Dodaj komentarz

3 komentarze to “Od wypłaty do wypłaty – tak żyją pracownicy”

 1. regus napisał(a):

  Zapewne tak, na szczęście mam przyjaciół. Nie znajomych na pęczki, ale kilkoro przyjaciół z którymi możemy na siebie liczyć. 🙂

 2. POM napisał(a):

  To Euro na fotce to jakaś przepowiednia?

 3. z uk napisał(a):

  Pytanie do pozostających w kraju…
  Czemu pracujecie jezeli nie wyplacają wam wynagrodzenia?
  Nie ma pieniędzy to nie wykonujesz pracy – proste jak budowa cepa a pieniądze znajdą tym szybciej im więcej pracowników przestanie wykonywać obowiązki za które nie otrzymują wynagrodzenia.