Nazwa firmy w CV

99% kandydatów, wysyłając  CV w odpowiedzi na ofertę pracy, wymienia firmy w której pracowali z pełnej nazwy a nierzadko również wpisuje do CV siedzibę. Zdarza mi się jednak raz na kilkadziesiąt CV sytuacja, w której kandydat nie wpisuje nazwy firmy w której pracował, bądź określa ją tajemniczym symbolem „x” – jak takie CV traktowane jest przez rekruterów i pracodawców?

Przede wszystkim, brak nazwy firmy nie pozwala zweryfikować  ani branży, ani wielkości firmy, która może mieć znacznie dla zakresu obowiązków na danym stanowisku. Zupełnie inne zadania będzie miał bowiem specjalista ds. marketingu w korporacji, która ma cały dział Marketingu i Promocji, a inaczej stanowisko specjalisty ds. marketingu w firmie 5 osobowej, w której ów specjalista z reguły jest jeszcze jednocześnie PRowcem, handlowcem czy sekretarką.

Brak nazwy firmy daje również wrażenie tego, że kandydat próbuje coś przed potencjalnym szefem ukryć. Może pracował krócej niż podał w CV, może rozstał się z firmą z wielkim hukiem i nie chce by sprawa ta wyszła na jaw, może była to firma rodzinna i stanowisko wpisane do CV jest fikcyjne (zgodnie z zasadą „a wpisz sobie synuś, żeś u mnie logistykiem był”). Może też kandydat wcale nie pracował, a informacja o stanowisku w firmie „x” jest po prostu kłamstwem?

W każdej z tych sytuacji, osoba czytająca CV może mieć inne podejrzenia – z reguły jednak, będą one negatywne. Dlatego też, nie warto ukrywać nazwy firmy w CV – i tak, prędzej czy później, nazwa ta się pojawi – chociażby w świadectwie pracy. Jeśli zaś okaże się, że naciągnęliśmy fakty i okłamali pracodawcę, nie będzie miał on już dla nas pełnego zaufania.