Czy Hindus i Chińczyk pragnie tego samego od pracodawcy co Europejczyk?

Pytanie rekrutacyjne o oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy, przez wielu kandydatów traktowane jest jako pytanie banalne – bo „przecież każdy oczekuje tego samego”. Nie jest to prawdą, różnimy się w tym zakresie nie tylko indywidualnie, ale również kulturowo, a zrozumienie oczekiwań wobec pracodawcy jakie ma kandydat jest kluczem do stworzenia sprawnie działającego zespołu i uniknięcia rotacji wśród pracowników. Oczekiwania powinien znać nie tylko pracodawca – świadomość tego, że różnimy się między sobą, może pomóc również współpracownikom zrozumieć się nawzajem – zwłaszcza w międzynarodowym środowisku. Czy zatem różni się amerykański absolwent od hinduskiego?

Universum Student Survey w Europie przygotowały raport porównujący oczekiwania wobec pracodawców między absolwentami z USA, Europy i krajami BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny). Weźmy taki „work-life balance”, czyli równowaga między pracą zawodową a domem, która jest coraz ważniejsza dla absolwentów z USA i Europy. Absolwenci z Rosji również mają wobec równowagi między pracą a życiem prywatnym silne oczekiwania, natomiast dla absolwentów hinduskiego pochodzenia, jest ona zdecydowanie mniej ważna niż stabilność zatrudnienia.

Studenci z krajów rozwiniętych chcą mieć poczucie, że ich praca ma sens i chcą czuć się zaangażowani w pracę – dla studentów z krajów BRIC, jest to zdecydowanie mniej ważne, za to ważniejsze niż dla studentów z Europy czy USA, jest dla nich szybkie wspięcie się na szczeble zarządzające oraz niezależność w pracy.

Globalizacja i popularność studiowania za granicą sprawiają, że studenci wyjeżdżając do kraju z obcą kulturą, często przejmują jej pewne elementy, które również przekładają się na oczekiwania wobec pracodawcy. I tak studenci rosyjscy, który nigdy nie wyjechali z kraju, wysoko cenią sobie stabilność zatrudnienia, ale Ci, którzy studiowali w Europie, nie przywiązują do tego aż tak wielkiej wagi. Podobnie jest z absolwentami z Indii. Jaki tego efekt? Otóż jeśli absolwent chce po studiach wrócić do ojczyzny, odnajduje w swoim środowisku pracy inne priorytety niż te, z którymi wyjechał – to zarówno ma swoje minusy (trudna sytuacja adaptacji do panujących warunków), jak i plusy (takie osoby zmieniają kulturę organizacji, stopniowo wywierają wpływ na zmianę myślenia o pracy w ich kulturze – co w efekcie wpływa na rynek pracy).