CV bez danych – by zapobiec dyskryminacji

dyskrminacja niemcy CV bez danych – by zapobiec dyskryminacjiAgeizm (czyli dyskryminacja ze względu na wiek) to poważny problem dla wszystkich starszych pracowników. Poza wiekiem, kandydaci do pracy mogą być odrzucani również za płeć (kobiety) lub pochodzenie (emigrant). W Niemczech, rusza właśnie eksperyment, który ma na celu sprawdzenie, na ile rzeczywiście mocno dyskryminowani są kandydaci.

Pięć firm, zgodziło się wziąć udział w eksperymencie i rekrutować do pracy za pomocą CV, które pozbawione będą takich danych jak wiek, nazwisko (płeć) czy ilość dzieci – ma to zapobiec dyskryminacji już na etapie selekcji CV. Założenie jest takie, że dział rekrutacji do dyspozycji będzie miał jedynie CV oparte na kompetencjach, bez wszystkich dodatkowych elementów, które mogłyby zadecydować o dyskryminacyjnym odrzuceniu kandydata.

Jeśli eksperyment się powiedzie i okaże się, że tą metodą dyskryminacja rzeczywiście się zmniejsza, nie wyklucza się wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych.

Czy takie działania mogą rzeczywiście coś zmienić na rynku pracy? Nawet jeśli okaże się, że przy podawaniu pełnych danych większa ilość kobiet czy osób starszych była odrzucana, niż będzie to miało miejsce w przypadku „łysego” CV, to i tak później dochodzimy do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, gdzie takie elementy jak płeć, wiek czy rasa, stają się widoczne i do dyskryminacji może dojść. Z drugiej strony, jeśli dyskryminacja na poziomie CV rzeczywiście jest znacząca, być może sama świadomość tego procesu sprawi, że osoby odpowiedzialne za rekrutację zaczną bardziej skupiać się na kompetencjach, a nie płci czy wieku. Jak uważacie, czy taki eksperyment może coś zmienić?

Dodaj komentarz

7 Responses to “CV bez danych – by zapobiec dyskryminacji”

 1. ML says:

  Zapewne uświadomią skalę dyskryminacji i pomogą podjąć działania godzące w to negatywne zjawisko.

 2. ogo says:

  Skoro ludzie maja pracowac do 65 lat lub i niedlugo moze wiecej a zatrudnia sie ludzi do max.35 lat .Gdzie tu logika panstwo musi sie z tym problemem uporac i zlikwidowac umowy zlecenia o dzielo i coraz popularniejsze staze .

 3. Marcin says:

  W Polsce, nie

 4. Andrzej2d says:

  Ja uważam że ten eksperyment da bardzo wiele. Przecież już na etapie selekcji CV dokonuje się jakiegoś wyboru-czyli w/g jakiś kryteriów (np wiek) i nie konieczne oficjalnych. A jak się okaże że wymagane kwalifikacje mają ci których odrzucano już na wstępie a kryteria są sztucznie narzucone i oparte “widzi misiem” szefa?

 5. alka says:

  Od 5 miesiący szukam pracy w godz rannych w biurze – nie mam szans, dostaje tylko najgorsze propozycje sprzatania i to część rano i druga część wieczorem. Jestem osoba niepełnosporawna ,zakłady potrzebuja takie osoby ale za najnizszą stawkę najlepiej na umowe zlecenie i max duzo do pracy .Nie jestem w stanie podołać ich wymaganiom z tak chorym kręgosłupem ale niestey na rente sie nie nadaje, więc pytam się jak mam zarobić na swoje utrzymanie skoro nie mam juz takiej siły do pracy jak kiedyś a lat pracy mam 36, wiec to nie jest tak ze całe zycie nic nie robiłam tylko narzekam – ja juz naprawde sie napracowałam teraz chętnie wzięłabym lżejsza pracę ale takiej nie ma dla mnie.

 6. poczta.fm says:

  Od wielu już lat szukam pracy, jako grafik, jestem bardzo zdolna. Nie mam nawet szansy na pracę. Kilka naście lat temu miałam wypadek, po wypadku grupa inwalidzka. Późne studia, wszystko zaczęła się później. Teraz mam 42 lata, nie mogę znaleźć pracy, choć wiem, że jakby ktoś mnie zatrudnił, to bym się sprawdziła, problem tylko taki, jak mieć doświadczenie skoro nie mogę znaleźć pracy? I kółko się zamyka.
  Dobry pomysł, abym nie podawała mojego wieku w CV, zobaczymy, a może się w końcu uda?

  • Sabina Stodolak says:

   W pracy grafika chodzi przede wszystkim o portfolio. Doświadczenie można zatem zdobyć projektując w ramach własnego rozwoju, niekoniecznie mając prace na tym stanowisku.Jeśli Pani portfolio będzie atrakcyjne i prace ciekawe estetycznie, to praca się znajdzie. Całą masę tutoriali i poradników znajdzie Pani w Sieci. Polecam Smashing Magazine dla fanów grafiki webowej oraz takie serwisy jak behance czy coroflot na których można podglądnąć portfolia innych i czerpać inspirację.