Zalety pracy w grupie i pracy indywidualnej

pomysl na podwyzke1 Zalety pracy w grupie i pracy indywidualnejNie zawsze praca w grupie będzie najlepszym rozwiązaniem i metodą poradzenia sobie z zadaniem. Niekiedy, przy określonych zadaniach oraz określonej strukturze własnej osobowości, znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, będzie praca indywidualna. Jakie zalety mają oba style pracy?

Kandydaci pytani o to jaki styl pracy preferują (indywidualny czy zespołowy), często starają się przekonać rekrutera o tym, że w obu formach radzą sobie równie dobrze. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy doskonale znamy siebie i wiemy też, w jakiego rodzaju zadaniach lepiej wypadamy indywidualnie, w jakich zespołowo. Niestety, niewielu z nas ma rzeczywiście taką samoświadomość. Dla tych, którzy szukają argumentów za oboma stylami pracy, krótka ściąga z zalet obu stylów:

Zalety pracy zespołowej:

 • więcej pomysłów (co kila głów to nie jedna)
 • różnorodność talenów, umożliwiająca przydział zadań odpowiadający kompetencjom
 • możliwość dzielenia się pomysłami i wyłapywania najlepszych
 • wspólna odpowiedzialność za zadanie (która pełni rolę motywującą)
 • możliwość zrobienia projektu większego wymagającego większego nakładu pracy, niż bylibyśmy w stanie zrobić samodzielnie
 • możliwość pracy w miłej atmosferze, w otoczeniu innych osób
 • bardziej wydajna i efektywna praca w przypadku prostych zadań (facylitacja społeczna)

Zalety pracy indywidualnej:

 • brak konfliktów z członkami zespołu
 • możliwość przypisania sobie wszystkich zasług
 • praca we własnym tempie, brak zależności własnej pracy od zaangażowania innych
 • wolność w podejmowaniu decyzji
 • możliwość korzystania z wybranych przez siebie metod rozwiązania zadania

Czy są jakieś inne zalety pracy w grupie bądź indywidualnie, które są Wam znane z autopsji?

Dodaj komentarz

One Response to “Zalety pracy w grupie i pracy indywidualnej”

 1. Marek Seryła napisał(a):

  Praca w grupie, jest rodzajem wykonywania obowiązków, z którym człowiek ma styczność od najmłodszych lat. Jednostka ludzka jest stworzona do obcowania z innymi ludźmi, wymieniania się doświadczeniami, nawiązywania nowych kontaktów, rozwijania swoich myśli oraz idei. Jednak umiejętność efektywnej pracy zespołowej należy rozwijać, przystosowywać się do niej, jest to w dzisiejszych czasach niezbędne do optymalnego działania w różnego rodzaju firmach, aczkolwiek przydaje się również w życiu prywatnym. Członkowie zespołu powinni się dobrze poznać, aby zrozumieć swój tok myślenia co będzie pomocne przy tworzeniu wspólnych projektów i rozwiązań. Istotnym jest umiejętność stosowania samokrytyki, nie wywyższania się ponad innych członków zespołu, umiejętność rozpatrzenia każdego rozwiązania jakie proponuje grupa lub nasza koleżanka bądź kolega. Nieodłącznym towarzyszem sukcesu jest właśnie motywacja, silna chęć osiągnięcia sukcesu oraz świadomość wynikających z tego korzyści. O sile grupy stanowią jej członkowie, którzy powinni się wspierać i wzajemnie motywować do efektywnej pracy i odkrywczych pomysłów.
  Praca w zespole ma wiele ciekawych aspektów, przykładowo każdy członek grupy posiada swoiste zacięcie w jakimś kierunku, co sprzyja pracy nad różnorodnymi projektami, zespołowo można pracować nad większym przedsięwzięciem, niż w przypadku samodzielnego zadania.