Praca społeczna dla młodych złodziei

kradziez1 460x304 Praca społeczna dla młodych złodzieiW Norwich, we wschodniej Anglii stworzono program prac społecznych dla młodych osób, które zostały przyłapane na kradzieży w sklepie. Otóż osoby te, w ramach zadośćuczynienia, muszą odpracować swoje przestępstwo pracując w lokalnych restauracjach i sklepach – nierzadko tych, które okradli.

Takie rozwiązanie wprowadzono zamiast zwyczajowego procesu i tradycyjnych kar w postaci grzywny lub osadzenia w zakładzie dla nieletnich. Twórcy programu uważają, że taka metoda postępowania z młodymi przestępcami może nie tylko zmniejszyć recydywę, ale również jest bardziej korzystna dla społeczności niż tradycyjne formy kary. Młodzi złodzieje pracują oczywiście bez wynagrodzenia.

Pomysł dobry, choć podobno nie ma zbyt wielu chętnych restauratorów i sklepikarzy, którzy chcą przyjąć „bezpłatnych” pracowników. Głównie w obawie przed tym, by recydywa nie zdarzyła się podczas odrabiania poprzedniej kradzieży.

Dodaj komentarz

2 Responses to “Praca społeczna dla młodych złodziei”

 1. nilp says:

  I się nie dziwię ;p

  dlatego sugerował bym raczej drobne, ale zawsze jakieś wynagrodzenie i oczywiście prawo do napiwków o ile złodziej jest na tyle bystry, żeby być kelnerem 😉

  I może jakimś cudem, złodziej by doszedł do wniosku, że lepiej wyjdzie na tej pracy (po odrobieniu kary) niż na ryzyku późniejszego złapania i osadzenia w pierdlu.

 2. Artur says:

  Ludzie kradną nie dlatego że mają taką potrzebę tylko są leniwi i nie chce im się pracować. Kradnąc coś zarabiamy w ciągu kilku chwil zarabiamy więcej niż w pracy przez cały dzień. Oczywiście wiąże się z tym ryzyko, ale teraz jest ono nie wielkie i kara prawie nie istnieje. Czasem nawet trafi się nagroda jeśli trafi się do sklepu którego właścicielem będzie użytkownik Nilp.
  Ale wiara w resocjalizacje nie jest zabroniona.